Dodaj do ulubionych

Wiatrem powalone

Każdego roku wichury powodują ogromne zniszczenia w lasach, usuwanie skutków nawałnic to dodatkowa praca dla zulowców

Wystarczy kilka minut, by las zamienić w połamane zapałki i poskręcane pnie sędziach drzew. Nawałnice, jakie w ubiegłym roku przeszły przez Polskę w okresie od końca maja do połowy sierpnia, zniszczyły ok. miliona metrów sześciennych drewna. To rozmiar podpowiadający ponad połowie rocznego pozyskania drewna w całej RDLP w Poznaniu, czy też blisko rocznego pozyskania drewna w całej regionalnej dyrekcji łódzkiej.
Po wichurach
Zakłady usług leśnych co roku pozyskują i zrywają drewno z powierzchni poklęskowych. Nie jest to zadanie ani łatwe, ani bezpieczne. Liczne naprężenia występujące w powyrywanych z korzeniami drzewach są jak tykająca bomba, która nie wiadomo w którym momencie uruchomi swe siły. Trudność sprawiają również połamane i poprzewracane w każdym kierunku drzewa, przypominające swoim ułożeniem rozsypane patyki gry bierki.
Początkowe prace na powierzchniach huraganowych polegają głównie na udrożnieniu nieprzejezdnych dróg. Następnie do uprzątnięcia terenu stosuje się tzw. system mieszany, polegający na łączeniu pracy człowieka i maszyny. Ważne jest, by minimalizować pracę człowieka ze względu na duże niebezpieczeństwo i zagrożenie życia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, i jednocześnie pozwalającym szybko uprzątnąć teren, jest stosowanie dużych i wydajnych maszyn typu: harwester i forwarder i skider. Jednak pilarze muszą czasem wstępnie przygotować teren, np. odciąć drzewa od karp. Zdarza się, że człowiek musi pracować w miejscach, gdzie sprzęt nie może wjechać, czyli w typowych leżących wywrotach. Oczywiście w drzewostanach liściastych praca pilarzy nadal jest nieoceniona. Do drwali należy także końcowa obróbka sortymentu, którego z różnych powodów nie zrobiła maszyna.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:30 21-12-2016


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama