Warning: Creating default object from empty value in /domains/gazetalesna.pl/public_html/core/classes/router.php on line 142
Gazeta Leśna - Testy podwozia gąsienicowego w maszynach leśnych
Dodaj do ulubionych

Testy podwozia gąsienicowego w maszynach leśnych

Szwedzki odpowiednik naszego Instytutu Badawczego Leśnictwa chce przeprowadzić badania nad specjalnym gąsienicowym podwoziem, które miałoby być stosowane w maszynach leśnych różnych marek.
Całe przedsięwzięcie ma na celu porównanie rodzaju podwozi i uszkodzeń gleby powodowane przez nie, a także jego wpływ na wydajność pracy.
Gąsienice także poprawiają komfort jazdy, co zmniejsza ryzyko występowania kontuzji i uszczerbku na zdrowiu operatorów wywoływanych przy przejazdach w trudnym terenie.
Jeśli projekt się powiedzie, nowy typ podwozia z pewnością będzie dobrym uzupełnieniem tradycyjnych.
Jak mówi Tommy Blom – inicjator i lider projektu, zwykłe gąsienice zakładane na koła są skutecznym rozwiązaniem, ale według Szwedów mimo wszystko powodują zbyt duże uszkodzenia gleby, zwłaszcza na mokrych i miękkich gruntach. –  Chcemy zebrać producentów maszyn leśnych i zbudować maszynę, która pozwoli pracować jak dotychczas, ale ograniczy uszkodzenia powodowane przez przejazdy harwestera lub forwardera – komentuje Blom.
–  Takie rozwiązanie ma również zalety ekonomiczne. Mamy powody, by sądzić, że maszyny na gąsienicach mogą działać znacznie szybciej, niż na maszynach ze standardowym zawieszeniem kołowym. Nasze rozwiązanie w konsekwencji doprowadzi do ograniczenia kosztów transportu drewna z lasu – mówi z kolei Bjorn Lofgren, badacz w szwedzkim Instytucie Badawczym Leśnictwa.
Jako baza prototypowej maszyny posłużył jeden z modeli marki Ponsse oraz Komatsu.
Zostaną one przetestowana na początku ze zwykłym zawieszeniem na torze przeszkód. Następnie w maszynie zostanie zastąpione podwozie kołowe, gąsienicowym.
Faza testowa potrwa przez cały 2017 rok.
Na naszym profilu na FB możecie obejrzeć film z prowadzonych testów.
Dodano 13:09 19-01-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama