Dodaj do ulubionych

Edukacja i nowe patenty

Przedsiębiorcy leśni muszą nabyć trochę więcej wiedzy związanej z mechanizacją.
Z dr. hab. inż. Pawłem Tylkiem, kierownikiem Zakładu Mechanizacji Prac Leśnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, rozmawia Magdalena Bodziak

GL: Czy jest zainteresowanie studiowaniem w waszym wydziale?
Paweł Tylek: Na razie jesteśmy jednym z niewielu wydziałów na uniwersytecie, gdzie nie mamy problemów z rekrutacją. Zainteresowanie studiami leśnymi jest cały czas, przede wszystkim na kierunku Leśnictwo, specjalność Gospodarka leśna.

GL: Jakieś nowe specjalności się pojawiają?
Paweł Tylek: Pojawiło się Przetwórstwo drewna, ale na razie ten kierunek nie został uruchomiony. Była pierwsza rekrutacja na rok akademicki 2016/2017, ale promocja dość późno się zaczęła i nie uzyskaliśmy takiego zainteresowania, które pozwoliłoby na jego start. W tym roku będziemy prowadzili intensywne prace związane z promocją tego kierunku. Branża przetwórstwa drewna oczekuje specjalistów z tego zakresu. Studenci tego kierunku będą nabywać umiejętności podejmowania działań na styku trzech obszarów gospodarczych: przyrodniczego, leśnego i technicznego, ze szczególnym nastawieniem na wykorzystanie surowca drzewnego i materiałów drewnopochodnych.

GL: Czy macie dane, gdzie znajdują zatrudnienie wasi absolwenci?
Paweł Tylek: Na uczelni uruchomione jest Biuro Karier, które śledzi dalsze kroki naszych absolwentów. Przede wszystkim stanowią oni uzupełnienie kadr dla Lasów Państwowych. Sporo studentów, którzy jako dyplomanci przewijają się przez nasz Zakład Mechanizacji Prac Leśnych, to osoby związane później z Zakładami Usług Leśnych. Mamy zarówno właścicieli, jak i pracowników. Są również studenci, którzy znajdują pracę w firmach zajmujących się zielenią miejską lub zasilają firmy arborystyczne. Spektrum jest dosyć szerokie.
Kształcenie praktyczne zawsze było u nas na wysokim poziomie, ponieważ mamy bardzo dużo ćwiczeń terenowych. Część z nich studenci odbywają na powierzchniach doświadczalnych, chociażby Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy. Współpracujemy również z różnego rodzaju firmami produkcyjnymi i dystrybutorami maszyn i urządzeń, którzy przyjeżdżają do nas i prezentują najnowszy sprzęt. Bywa też, że my jeździmy do firm lub przedsiębiorców leśnych.
Powołana została na wydziale Rada Społeczno – Konsultacyjna, do której zaproszeni są między innymi przedsiębiorcy. Doradzają nam, jak modyfikować program dydaktyczny tak, żeby nasi absolwenci byli lepiej przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:30 23-01-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama