Dodaj do ulubionych

Europejski zul z atestem

W Niemczech firmy leśne nie mogą pracować bez ważnego certyfikatu, w Polsce wciąż nie możemy się doczekać systemu kontroli jakości prac leśnych

Słychać głosy z Lasów Państwowych, słychać także od samych zulowców, że konieczne jest podnoszenie kwalifikacji i oczyszczenie rynku z niezdrowej konkurencji, co w konsekwencji oznaczałoby wymuszenie podniesienia stawek za prace leśne. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu ma być certyfikowanie usług leśnych, czyli przyznawanie atestu na działalność i jednoczesne stałe kontrolowanie jakości prac.

Falstart po polsku
Nasz kraj ma już za sobą próby wprowadzenia certyfikacji zuli. W  RDLP w Gdańsku prowadzony był program Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne, któremu kibicowaliśmy. W przetargach na 2016 rok, wszystkie nadleśnictwa w wymienione dyrekcji brały udział w pilotażowym projekcie audytowania przedsiębiorstw leśnych. Firmy, spełniające standardy Rzetelnego Przedsiębiorstwa Leśnego otrzymywały „certyfikaty” poświadczone przez niezależne jednostki audytujące, które sprawdzały m.in. stan sprzętu w danej firmie, jego rodzaj, ilość, czy pracownicy są zatrudnieni na umowy o pracę, czy drwale stosują oleje biodegradowalne, maty sorpcyjne, środki BHP, itp. Przedsiębiorstwa, które spisały się najlepiej, przechodziły przez audytowe sito firm certyfikujących i otrzymywali wspomniany „certyfikat”. Łącznie udało się to 43 podmiotom.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:45 21-02-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama