Dodaj do ulubionych

Drwalu chroń uszy

Niedosłuch staje się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Szczególnie zagrożeni są ludzie pracujący  w lesie.

„Już za kilka lat aparaty słuchowe staną się tak popularne jak okulary” – uważa dr Jarosław Markowski z Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak wynika z badań, już jedna trzecia dorosłych Polaków może mieć problemy ze słuchem. Niedosłuch, obok cukrzycy, nadciśnienia i choroby wieńcowej „awansował” do grupy chorób społecznych. Na dodatek żyjemy, jak ocenia laryngolog, w „akustycznym smogu” – hałas odczuwa na co dzień ponad 70 proc. osób.

Hałas niejedno ma imię
Nadmierny hałas powoduje nie tylko ubytek słuchu czy całkowitą głuchotę, ale także wiele innych dolegliwości – zaburzenia krążenia krwi, pracy serca, oddychania, wyczerpanie nerwowe, wzmożoną drażliwość, stany lękowe, depresję i bezsenność.
W leśnictwie źródłem nadmiernego hałasu jest każdy sprzęt: pilarki, wycinarki, wykaszarki, ciągniki rolnicze i specjalistyczne leśne, rębarki, korowarki, świdry glebowe. Hałas wywoływany pracą np. pilarki osiąga w zależności od jej typu, mocy, rodzaju wykonywanej operacji i gatunku drzewa wartości w granicach od 98-114 dB. Źródłem hałasu są również korowarki (87-100 dB), ciągniki zrywkowe (90-102 dB) czy ciągniki rolnicze (90-107 dB).
Nadmierny poziom decybeli w naszym otoczeniu to tylko część niebezpiecznego hałasu, jaki otacza nas na co dzień. Szczególnie “podstępne” są hałasy, których pozornie nie słyszymy – infra- oraz ultradźwięki. Hałas infradźwiękowy charakteryzuje się częstotliwością w granicach od 2 do 20 Hz. Organizm odbiera go nie tylko słuchem, lecz także przez receptory wibracji. Progi percepcji znajdują się o ok. 20-30 dB wyżej niż progi słyszenia, dlatego infradźwięki także mogą powodować trwałe szkody w organizmie. Dźwięki te emitują sprężarki, wentylatory, silniki, młyny czy kotły.
Hałas ultradźwiękowy atakuje nie tylko uszy, ale także całą powierzchnię ciała. Taki hałas wydzielają np. lutownice, zgrzewarki ultradźwiękowe czy wysokoobrotowe maszyny takie jak np. obrabiarki do metalu.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:48 27-03-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama