Dodaj do ulubionych

Kręci koła

Kiedy koła tracą przyczepność, a maszyna zapada się w błocie przydadzą się Rolki Robsona, które pomogą pokonać trudności w terenie

Cenny czas pracy łatwo się marnuje, kiedy dochodzi do nieprzewidzianych wydarzeń. Bardzo często chodzi o problem związany z terenem leśnym, gdzie łatwo o utratę przyczepności kół. Rolka Robsona to w gruncie rzeczy zwykłe żebrowane koło wciśnięte między dwie sąsiadujące opony. Jeśli jedno z kół zacznie się kręcić – czy to za sprawą własnego napędu, czy pociągnięte przez ciągnik – ruch ten zostaje przeniesiony również na sąsiednie. To znacznie ułatwia pokonanie niektórych przeszkód.
Biernie obracającą się rolkę zastępuje niekiedy urządzenie wyposażone we własny napęd. Silnik hydrauliczny aktywnie wywołuje wtedy ruch, napędzając oba koła i dodatkowo wspomaga maszynę przy wychodzeniu z trudności.
Rolki mogą być montowane na stałe lub opuszczane między koła na specjalnym ramieniu. W opcji stałej najczęściej – o ile to rolka aktywna – napęd uruchamiany jest przez operatora z kabiny. Zdarzają się również konstrukcje z płytą oporową, która w razie potrzeby dociska rolkę do kół. Niezależnie od zastosowanego mechanizmu, musi być on chroniony przed uszkodzeniami od przewożonego drewna. Najczęściej problem ten jest rozwiązany przez dodanie metalowej osłony.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 15:55 27-03-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama