Dodaj do ulubionych

Pracownik z Ukrainy

Wielu zulowców narzeka na brak rąk do pracy, szczególnie w sezonie. Szansą może być zatrudnienie obywateli Ukrainy

Według danych Ministerstwa Pracy końcem 2016 r. w Polsce pracowało już grubo ponad milion Ukraińców. Oficjalne dane obejmują tych, których pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy. Nikt nie policzy osób, które przebywają u nas nielegalnie.
Jeszcze w tym roku obowiązują uproszczone procedury ściągania ich do Polski. Jak się okazuje już 4 na 10 polskich przedsiębiorców, zapowiada, że będzie zmuszonych sięgać po pracowników z Ukrainy, ponieważ mamy rekordowo niskie bezrobocie (na koniec marca niewiele ponad 8 proc.) i bardzo brakuje rąk do pracy.

Pracują, nie narzekają
„Z informacji, które uzyskałem w zulach wynika, że nie zatrudniają pracowników z Ukrainy. Natomiast twierdzą, że ludzi do pracy w  lesie z roku na rok jest coraz mniej, zwłaszcza przy pracach związanych z użytkowaniem lasu, głównie pozyskaniem drewna. W związku z tym są zmuszeni do mechanizacji prac. Zule potwierdzają, że brakuje również ludzi do prac związanych z zagospodarowaniem lasu. W tym przypadku alternatywa mechanizacji prac jest bardziej ograniczona i może wiązać się to w perspektywie czasu z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy” – napisał do nas jeden z naszych czytelników. Niewykluczone, że wzorem przedsiębiorców z innych branż zule będą coraz chętniej zatrudniać obywateli Ukrainy, tym bardziej, że mają u nas dobre opinie – przyjeżdżają, żeby zarobić, nie kręcą więc nosem na nadgodziny, podejmują się najgorszych robót, nie narzekają zbytnio na warunki bytowe. Zarobione w Polsce 2 000 – 2 200 zł. brutto to 13 000 – 14 000 hrywien, prawie trzy razy tyle, ile wynoszą średnie ukraińskie zarobki. Dla wielu z nich kilkumiesięczna praca w Polsce to jedyne środki na utrzymanie rodziny przez cały rok, bo z dobrze płatną pracą jest krucho, dodatkowo część kraju objęta jest działaniami wojennymi. Sami Ukraińcy cenią sobie pracę u Polaków, ponieważ nie mają poważniejszych problemów z porozumiewaniem się.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:59 25-04-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama