Warning: Creating default object from empty value in /domains/gazetalesna.pl/public_html/core/classes/router.php on line 142
Gazeta Leśna - Rywalizacja na Wydziale Leśnym
Dodaj do ulubionych

Rywalizacja na Wydziale Leśnym


Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowało już 8. edycję Zawodów Młodych Leśników.

W tym roku odbywały się w dniach 30.03 – 1.04 br. na terenie, sąsiadującego z Wydziałem Leśnym, Ogrodu Dendrologicznego. Zawody oficjalnie otworzył Dziekan Wydziału prof. Piotr Łakomy, po czym ruszyła rywalizacja w 12 konkurencjach!
Udział w nich wzięło 6 drużyn z Techników Leśnych z różnych części naszego kraju. Tegoroczne zawody zyskały nową odsłonę, co cieszyło się uznaniem wśród zawodników i ich opiekunów. Stawka w zawodach jest wysoka, zawodnicy z trzech pierwszych miejsc wygrywają oprócz ciekawych nagród rzeczowych indeks na studia na Wydziale Leśnym oraz stypendia.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencjach drwali, brali udział w m.in.: przerzynce kłód pilarką, torze przeszkód, rąbaniu drewna, okrzesywaniu czy szacowaniu miąższości stosu. Zmagania były wyczerpujące, a zwycięstwo trafiło do najbardziej przygotowanych zawodników. I miejsce zajęła drużyna z Technikum z Warcina, która zwyciężyła aż w 7 konkurencjach, II Technikum z Goraja, a III Technikum Ruciane Nida. Wieczorem, tego samego dnia odbył się test wiedzy leśnej oraz BHP w leśnictwie. Wiele pytań sprawiło uczestnikom nie lada problem, gdy musieli wykazać się wiedzą np. z urządzania lasu oraz znać nazwy łacińskie wielu gatunków zarówno roślin i zwierząt.
Kolejnego dnia zawody przeniosły się do pobliskich lasów komunalnych. Zawodnicy rywalizowali w biegu na orientację, gdzie oprócz kondycji i rozeznania w terenie musieli wykazać się wiedzą fachową, gdyż na punktach kontrolnych musieli rozpoznawać eksponaty z różnych dziedzin leśnictwa.
Tego dnia w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie integracyjne uczestników zawodów oraz ich opiekunów wraz ze wszystkimi organizatorami. Poza pieczeniem kiełbasek i rywalizowaniem w drobnych, zabawnych konkurencjach, których można było zdobyć koszulkę Wydziału Leśnego, został przygotowany tradycyjny leśny grzaniec. Atmosferę umilały dźwięki gitar oraz muzyka, przy której tańczyliśmy.
Po podsumowaniu całej rywalizacji, w klasyfikacji drużynowej ogólnej: I miejsce zdobyło Technikum Leśne w Miliczu, II – Zespół Szkół Leśnych w Goraju, III – Technikum Leśne w Warcinie. W klasyfikacji indywidualnej na III miejscu uplasowała się Hanna Lisiak z TL w Miliczu, otrzymując stypendium fundowane przez Koło Leśników w wysokości 150 zł miesięcznie. II miejsce zajął Piotr Szachowski z TL w Tułowicach, otrzymując stypendium od Dziekana Wydziału Leśnego w wysokości 250 zł. Zwycięzcą tegorocznej 8 edycji Zawodów Młodych Leśników został Dawid Marcinek z TL w Miliczu. Laureat w przypadku podjęcia studiów na kierunku leśnictwo otrzyma stypendium Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w wysokości 350 zł miesięcznie.
Jednocześnie trwają prace nad nową formą zawodów. Rokrocznie po zakończeniu zmagań, zawodnicy wypełniali ankietę, w której wypowiadali się na temat organizacji. Te same konkurencje w tym samym miejscu nie były już takie widowiskowe jak przed laty, co przekładało się na przeciętne opinie uczestników. Organizatorzy jesienią 2016 r. podjęli decyzję o stworzeniu nowego regulaminu. Wprowadzone w tym roku zmiany okazały się strzałem w dziesiątkę, zawodnicy jak i ich opiekunowie nie kryli zadowolenia z nowej odsłony zawodów. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczne niedociągnięcia i uwagi od uczestników będą miały kluczową rolę w organizacji kolejnych zawodów, tak aby w przyszłym roku poziom był jeszcze wyższy, a zawodnicy rywalizując o indeks traktowali to jak niezapomnianą przygodę, która zachęci ich do rozpoczęcia studiów na poznańskim Wydziale Leśnym.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok!
Autorzy tekstu: Paweł Szóstakowski, Kacper Borowski

 
Dodano 15:05 26-04-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama