Dodaj do ulubionych

Kodeks operatora kosy spalinowej

Operator jest odpowiedzialny za wszelkie zniszczenia lub zranienia, spowodowane lekceważeniem bezpieczeństwa w czasie obsługi kosy spalinowej

Kosą spalinową określa się maszynę przenośną z elementem tnącym umieszczonym na wysięgniku, którego długość zazwyczaj przekracza 1 m. Wśród kos spalinowych wyróżnia się dwie podgrupy: kosy do zarośli i kosy do trawy. W przypadku, gdy elementem tnącym jest piła tarczowa lub łańcuchowa, mówi się o kosach do zarośli. Natomiast w przypadku, gdy narzędziem tnącym jest głowica żyłkowa (lub ewentualnie tarcza nożowa) mówi się o kosach do trawy. O ile w pierwszym przypadku (kosy do zarośli) istnieje możliwość zastosowania jako narzędzia roboczego zarówno głowicy żyłkowej, jak i tarczy nożowej, o tyle w przypadku drugim (kosy do trawy) nie przewiduje się możliwości zastosowania piły tarczowej lub łańcuchowej.
Mimo że zalecenia normatywne (Dyrektywa 2002/44/WE) określają typowy dzienny czas pracy dla kos do trawy na 4, a dla kos do zarośli na 3,5 godziny, to praca wyżej wymienionymi maszynami okazuje się w konsekwencji bardzo uciążliwa i niebezpieczna, szczególnie w lasach. Jak zatem pracować kosami spalinowymi (wycinarkami lub wykaszarkami), zgodnie z ich technikami pracy w terenach leśnych?

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 13:40 26-06-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama