Dodaj do ulubionych

Zemsta Stalina

Barszcz Sosnowskiego to jedna z pozostałości radzieckiej ekspansji, roślina trudna do wytępienia i niezwykle niebezpieczna.

Barszcz Sosnowskiego doskonale rośnie w każdych warunkach, choć szczególnie upodobał sobie nieużytki, obrzeża lasów łęgowych, brzegi rzek i potoków. Nie cierpi z powodu suszy, nie przeszkadza mu deszcz. Potrafi dorosnąć do czterech-pięciu metrów wysokości, jego palowy korzeń może mieć dwa metry głębokości, liście półtora metra, a baldachowe kwiaty nawet pół metra średnicy. Taki gigant potrafi wyrosnąć w ciągu jednego sezonu!
Ponieważ wygląda wyjątkowo okazale, kiedy jeszcze nie znano jego trujących właściwości, chętnie sadzono go w ogrodach botanicznych, miejskich parkach i na skwerach. Dzięki temu stał się także utrapieniem miast. Ponieważ jest rośliną miododajną, nawet już po wprowadzeniu zakazu jego uprawy, wysiewano go na własną rękę. Jeszcze kilkanaście lat temu w poradach ogrodniczych polecano barszcz do nasadzeń w ogrodach, a nawet oferowano jego sadzonki w szkółkach.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 14:40 20-07-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama