Dodaj do ulubionych

Kompetencje coraz ważniejsze

Czy wykształcenie leśne pomaga w zdobyciu zlecenia?

Dariusz Rutkowski

 

Sukces każdego przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od kompetencji jego właściciela lub zarządu. Nie może być inaczej również w przypadku przedsiębiorstw leśnych. Firmy leśne funkcjonują jednak w specyficznych warunkach. Bezpośredni wpływ na rozwój całego sektora mają Lasy Państwowe, jako główny zleceniodawca.

Przedsiębiorstwa leśne od samego początku były organizacyjnie słabe, co wynikało ze sposobu ich powstania. Dodatkowym ciosem godzącym w ich profesjonalizm stało się przed kilkoma laty Prawo Zamówień Publicznych. Stosowanie, z urzędniczej ostrożności i – nie bójmy się tego głośno powiedzieć – wygody, jedyne kryterium cenowe skutecznie zniechęciło przedsiębiorców do podnoszenia swoich kompetencji zarówno leśnych jak i zarządczych. Po co inwestować w siebie, skoro i tak o tym czy będę miał zlecenie decyduje najniższa cena wykonanych usług?

Wydaje się, że skoro zarządzający lasami zdecydowali o zlecaniu zewnętrznym firmom całości zadań gospodarczych, to powinno zależeć im na profesjonalizmie wykonawców. To niestety rzadkość. Nadleśniczowie powinni pamiętać o tym, że mimo złego prawa, które muszą stosować, mają jednocześnie w ręku narzędzie dzięki któremu w jakimś stopniu mogą mieć wpływ na kompetencje jakie prezentują właściciele firm. Na szczęście nie wszędzie o tym zapomniano.

Analizując ostatnie kilka lat, przełomowym wydaje się rok ubiegły. Wnikliwa analiza SIWZ jakiej dokonano w Forest Consulting Center wskazuje, że w przypadku 42% nadleśnictw przewijają się wymogi kompetencyjne dotyczące właścicieli przedsiębiorstw leśnych. Na pierwszy rzut oka – sporo.

W tych wyliczeniach wzięto pod uwagę zarówno wymogi postawione na starcie, na zasadzie „spełnia – nie spełnia” jak i pojawiające się kryteria pozacenowe. Szczególnie te ostatnie – to od tego roku nowość. Pojawiają się one dokładnie w połowie przypadków (z tych 42%). W wykonanych analizach przebadano 85% nadleśnictw z całej Polski.

 

To jedynie fragment tekstu.

Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 15:48 29-08-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama