Dodaj do ulubionych

Nieprzewidywalny wiatr

Globalne zmiany klimatu powodują coraz większe zagrożenie ze strony potężnych nawałnic, wiejący z ogromną siłą wiatr nie omija Polski


6 osób zabitych, prawie 10  mln m³ zniszczonych drzew, 80 tys. ha zdewastowanych lasów to skutki sierpniowej nawałnicy, która spustoszyła pas Polski od Gdańska po Wrocław. Skutki usuwane będą przez kilka lat, ogromne połacie lasu trzeba będzie całkowicie odnowić. Polskie lasy nie przeżyły klęski o takiej skali od 90 lat – mówił krótko po tragedii dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.


W oficjalnym komunikacie podano, że powalone albo uszkodzone zostały drzewostany na terenie 60 nadleśnictw z regionalnych dyrekcji w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinku, Łodzi i Wrocławiu.
 
Wiatr niejedno ma imię
Choć cały czas trwają dochodzenia w sprawie należytego zabezpieczenia mienia, główny winowajca tych wydarzeń i tak nie zostanie ukarany.
– Nie da się walczyć z żywiołem, a tym bardziej z siłą, której potęgę można oceniać dopiero po skutkach – tłumaczy prof. Janina Trepińska z Zakładu Klimatologii UJ. Siła trąby powietrznej potrafi być tak potężna, że unosi nie tylko zwierzęta, ale także budynki. Niejednokrotnie widzieliśmy takie przypadki np. w USA – dodaje pani profesor w wywiadzie dla jednego z serwisów meteorologicznych.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 10:40 25-09-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama