Dodaj do ulubionych

Cisza po nawałnicy

Na każdym kroku zagrożenie od mogących obalić się pochylonych sosen, wystających karp, konarów i gałęzi, tysiące zniszczonych hektarów drzewostanów, to widok, który zastaliśmy na terenach najbardziej zniszczonych podczas sierpniowych nawałnic

Kiedy wjeżdża się do Nadleśnictwa Lipusz – jednego z najbardziej zniszczonych nadleśnictw na terenie RDLP w Gdańsku słychać jedynie ciszę.
Miesiąc po przejściu tam nawałnicy, nazywanej już Klarą, krajobraz zniszczeń trudno opisać słowami. Nawet najlepszej jakości zdjęcia i filmy nie oddadzą skali tragedii, jaka dotknęła Lasy Państwowe, ale również prywatnych właścicieli lasów.
Leży wszystko zaczynając od młodników w pierwszej klasie wieku, po rębne sosny, buki i na starych dębach kończąc.
Na miejscu tej tragedii człowiek ma wrażenie, że napięcie sięga zenitu, a w tej idealnej ciszy, słychać tylko drobne trzaski drewna z powodu jego przesychania. Czuć zagrażające tam niebezpieczeństwo. Bilans Nadleśnictwa Lipusz miesiąc po sierpniowych nawałnicach to ponad 2 miliony m3 zniszczonego drewna w LP, ale także ponad 0,5 mln m3 w lasach prywatnych. Jak właściciele radzą sobie z tym co zostało z ich drzewostanów?

Syzyfowa praca
Po wsłuchaniu się w tę ciszę, w oddali usłyszałem pracującą piłę mechaniczną. Bez zawahania wsiadłem w samochód i pojechałem w kierunku dobiegających odgłosów.
Jest pół godziny po ósmej. Jadę drogą krajową nr 20, między Kościerzyną, a Bytowem. Zniszczone powierzchnie ciągną się kilometrami. W pewnym momencie przejeżdżam obok pola i drogi prowadzącej na małą (jak myślałem wówczas) składnicę drewna i dalej w głąb drzewostanu. Zatrzymałem się obok zabitego z jednej strony stosu papierówki (wałki o dł. 2,55 m). Stos ma długość ok. 30 metrów i wysokość 1,5 m. Za nim widzę ciągnik z podczepioną, małą przyczepką dwukołową i załadowanym na nią drewnem.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 10:51 25-09-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama