Dodaj do ulubionych

Ciągnik do lasu: Valtra

 

Część firm produkujących ciągniki oferuje je także w specjalnych wersjach przystosowanych do pracy w lesie. Przyjrzyjmy się ich ofercie. Na początek fińska Valtra.

 

Krzysztof Wójcik

 

Obecnie w leśnictwie, a szczególnie w szeroko pojętych pracach leśnych, coraz częściej korzysta się z najnowszych rozwiązań technologicznych ułatwiających chociażby proces pozyskiwania drewna. Oczywiście poziom zmechanizowania jakiegokolwiek procesu technologicznego związana jest ściśle z możliwościami finansowymi poszczególnych wykonawców prac leśnych.

W przypadku prac związanych z pozyskiwaniem drewna (ścinka, okrzesywanie, przerzynka i dalsza obróbka, tj. korowanie, łupanie, zrębkowanie oraz zrywka i transport drewna) mechanizacja winna być wprowadzana w jak największej skali, ze względu przede wszystkim na systematyczne zmniejszanie udziału ludzkiej siły roboczej, większe bezpieczeństwo i znacznie większą wydajność roboczą.

Ważne miejsce w procesie silnego zmechanizowania prac leśnych (nie tylko związanych z pozyskiwaniem drewna) ma ciągnik uniwersalny. Początkowo stosowany bez elementów przystosowujących go do pracy w cięższych warunkach niż polowe, był maszyną zawodną, ale już niewielkie przeróbki i zabezpieczenie pewnych elementów konstrukcyjnych przed uszkodzeniem pozwoliły na mniejszą jego awaryjność.

Pierwsze konstrukcje wykonywane zazwyczaj we własnym zakresie przez właścicieli ciągników, nie do końca przynosiły zamierzone efekty. Na przeciw temu zjawisku wyszli producenci ciągników uniwersalnych, którzy obserwując sposób, w jaki wykorzystywane są ich maszyny przy pracach w lesie i dostrzegając zapotrzebowanie na takie specjalistyczne maszyny postanowili stworzyć specjalną serię ciągników dedykowanych do pracy w ciężkich warunkach leśnych.

 

Leśne wersje

Wersje leśne proponowane przez firmy to często maszyny oparte na sprawdzonych już w rolnictwie modelach ciągników z tym, że dodatkowo zmodyfikowanych i doposażonych w charakterystyczne dla warunków leśnych rozwiązania. Ciągniki dedykowane do lasu przez producentów, posiadają szereg omawianych we wcześniejszych artykułach rozwiązań, które ułatwiają współpracę z maszynami przeznaczonymi do zrywki, ścinki i obróbki drewna, a także przystosowań zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Ogólnie można te przystosowania podzielić na dwie grupy. Pierwsza związana jest ze zwiększeniem efektywności pracy ciągnika uniwersalnego i komfortu operatora, druga poprawą bezpieczeństwa pracy operatora i ochroną ciągnika uniwersalnego przed uszkodzeniami.

Wśród przystosowań zwiększających efektywność i komfort pracy największe znaczenie mają: rodzaj układu jezdnego, szerokie, niskociśnieniowe radialne ogumienie, koła bliźniacze, łańcuchy na koła, obciążniki, przedni trójpunktowy układ zawieszenia, dodatkowe siłowniki przy TUZ, ergonomiczna, klimatyzowana, przeszkolona kabina z amortyzowanym siedziskiem, system ułatwiający jazdę tyłem, system wspomagania kierownicy z hydrostatycznym systemem skrętu kół.

Wśród przystosowań związanych z bezpieczeństwem operatora i ochroną ciągnika wyróżnić należy przede wszystkim: stalowe orurowanie okalające część lub cały ciągnik, wzmocniony dach kabiny, ochronną siatkę stalową na oknach (przynajmniej od strony wciągarki), stalową siatkę zabezpieczającą reflektory, obudowę przewodów instalacyjnych, płyty stalowe osłaniające podwozie, tłumik niewystający poza obrys ciągnika, koła z zabezpieczonym trzpieniem zaworu.

Przy okazji należy wspomnieć, że wiele z tych rozwiązań było od lat stosowanych przez pracowników zakładów usług leśnych w samodzielnie przez nich modyfikowanych ciągnikach. Od niedawna dopiero modyfikacje te znajdują zastosowanie w ciągnikach produkowanych seryjnie.

Po drugie trzeba wyraźnie powiedzieć, że stosowanie ciągnika uniwersalnego w lesie to nie patent polski. Dużo wcześniej niż w Polsce, ciągniki rolnicze stosowane były w lesie przez skandynawskich rolników w długie zimowe miesiące, co było i jest całkiem naturalnym i powszechnym zjawiskiem w tamtym regionie Europy.

 

To jedynie fragment tekstu.

Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 16:11 29-08-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama