Dodaj do ulubionych

Piła na ostro

Ostrzenie piły łańcuchowej to wbrew pozorom skomplikowana i trudna czynność. Na rynku istnieją jednak urządzenia, które mogą to ułatwić.

Najprostszymi i najbardziej poręcznymi rozwiązaniami do ostrzenia pił łańcuchowych dla drwala są przymiary ręczne, czyli takie, do których używania nie potrzebujemy prądu. Drwale mogą zabrać takie przymiary z sobą do lasu i używać w dowolnej chwili. Pomagają one w zachowaniu odpowiednich kątów ostrzenia, które w cięciu drewna są bardzo ważne.

Z przymiarem ręcznym
Aby dobrze naostrzyć łańcuch w pierwszej kolejności wybieramy jedną z jego stron (zęby lewe albo prawe). Jest to ważne, ze względu na oszczędność czasu oraz na to, że ręka „przyzwyczaja” się do określonego położenia i wykonywanego ruchu. Możemy wówczas ostrzyć każdy ząb z podobną siłą i podobnym kątem jak poprzedni. Po naostrzeniu zębów, do których mamy dostęp, przesuwamy łańcuch na prowadnicy, w kierunku w którym on pracuje. Pilnik na zębie prowadzimy w jednym kierunku na zewnątrz zęba, prostopadle do prowadnicy, zachowując trzydziestostopniowy kąt ostrzenia. Wyrównujemy krawędź tnącą (tzw. półkę), oraz zęby różnej długości. Wówczas cięcie jest proste i bardzo wydajne.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 14:16 21-12-2017


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama