Dodaj do ulubionych

Rozświetlenie maszyny

Operatorzy maszyn muszą zadbać o odpowiedni dobór dodatkowego źródła światła w maszynach leśnych .

Na facebookowej grupie „Klub drwali i operatorów maszyn leśnych” zapytaliśmy operatorów, czy używają dodatkowych źródeł światła w swoich maszynach leśnych. Jak się okazuje jest wiele istotnych czynników, na które musimy zwrócić uwagę, aby być później zadowolonym z zakupu.

Halogeny, ksenony i LED
Najistotniejszym jak się okazuje wyborem jest rodzaj źródła światła – reflektorów halogenowych, ksenonów albo LED.
Halogeny to najtańsze źródło światła, o przyjaznej dla oka barwie, ale dające w zamian niestety najsłabsze światło przy dość sporym poborze prądu. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że do oświetlania wykorzystuje się wypełnione gazem szlachetnym i halogenem żarówki, w których źródłem światła jest żarzący się drucik wolframowy. Ze względu na ten fakt, duża część pobranej energii jest przetwarzana na ciepło. Są one mniej wydajne, a ich żywotność jest znacznie krótsza od pozostałych typów lamp.


Ksenony to bardzo rzadki wybór, ze względu na wysokie koszty utrzymania i montażu oraz wysoką cenę specjalnych żarników ksenonowych. Do tego dochodzi konieczność montażu specjalnej instalacji elektrycznej (wytwarzającej wysokie napięcie do uruchomienia żarników). Lampy te dają bardzo wydajne światło, ale wymagają dużo uwagi od użytkownika. Cechuje je większa skuteczność świetlna w porównaniu z tradycyjnymi lampami halogenowymi (np., podczas gdy lampa halogenowa wytwarza 1500 lumenów [lm] pobierając 55 Watt [W], lampa ksenonowa wytwarza, w zależności od swojej temperatury barwowej, około 3200 [lm] pobierając 35 [W]) i znacznie mniej się nagrzewa. Lampy te cechuje duża żywotność. Z czasem jednak tracą one na intensywności świecenia, a wartość ich temperatury barwowej się zmienia. Pominiemy je w naszym zestawieniu.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 16:02 23-04-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama