Dodaj do ulubionych

Zawody Młodych Leśników

Po raz 9. Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowało Zawody Młodych Leśników.

W rywalizacji udział wzięło 8 drużyn z Techników Leśnych z różnych części naszego kraju. Zawody odbyły się w dniach 22 – 24 marca br. na terenie, sąsiadującego z Wydziałem Leśnym, Ogrodu Dendrologicznego w Poznaniu.

GAZETA LEŚNA i portal FIRMYLESNE.pl objęły to wydarzenie swoim patronatem. Dzięki zmianom przeprowadzonym w zeszłym roku przez organizatorów, tegoroczne zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencjach drwali. Zawodnicy wykazywali się umiejętnością obsługi pilarki przy przerzynkach, rąbali drewno na szczapy, z których następnie ustawiali jak najwyższą wieżę, czy pokonywali tor przeszkód niosąc ze sobą wałek sosnowej papierówki. Na koniec tego etapu drużyny wykazały się praktycznym zastosowaniem pierwszej pomocy podczas specjalnie zaaranżowanej scenki wypadku pracownika zual.

I miejsce zajęło technikum w Rucianem-Nidzie, II Technikum w Goraju, a III Technikum Leśne w Tucholi.
Drugiego dnia zawody przeniosły się do okolicznych lasów miejskich Poznania. Zawodnicy rywalizowali w biegu na orientację, gdzie oprócz kondycji i rozeznania w terenie musieli wykazać się wiedzą fachową, gdyż na punktach kontrolnych musieli rozpoznawać eksponaty z różnych dziedzin leśnictwa.  Po podsumowaniu całej rywalizacji, w klasyfikacji drużynowej ogólnej: I miejsce zdobyło Technikum Leśne w Miliczu, II – Technikum Leśne w Warcinie, III – Zespół Szkół Leśnych w Goraju.

W klasyfikacji indywidualnej na III miejscu uplasował się Radosław Banik z TL w Miliczu, otrzymując stypendium fundowane przez Koło Leśników w wysokości 150 zł miesięcznie. II miejsce zajął Piotr Kołwzan z TL w Warcinie, otrzymując stypendium od Dziekana Wydziału Leśnego w wysokości 250 zł.

Zwycięzcą 9 edycji Zawodów Młodych Leśników został Albert Brzózka z TL w Miliczu. Laureat w przypadku podjęcia studiów na kierunku leśnictwo otrzyma stypendium Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w wysokości 350 zł miesięcznie.

Oprócz tego została przyznana nagroda specjalna opiekuna koła Leśników, dla najlepszej drużyny całych zawodów. Zdobyło ją Technikum Leśne w Miliczu.

Przyznano również nagrodę specjalną za najlepiej napisany test wiedzy leśnej oraz za najlepiej pokonaną trasę biegu. Tutaj odpowiednio zwyciężyli Albert Brzózka z TL Milicz oraz Katarzyna Janicka z ZSL Goraj.