Dodaj do ulubionych

Posiedzenie Komisji Wspólnej

Spotkanie Komisji Wspólnej Lasów Państwowych i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych odbyło się 25 kwietnia w Warszawie.

 

Podczas posiedzenia poinformowano, że trwają prace nad nową instrukcją użytkowania lasu. Zgodnie z propozycją szlaki zrywkowe mają mieć szerokości 4 m i powinny być rozlokowane co 20 m. Będą mogły przebiegać poprzecznie i wzdłuż rzędów drzew. LP chcą poza tym odchodzić, w drewnie wielkowymiarowym, od długich sortymentów oraz wprowadzić koncentrowanie prac leśnych, by ograniczyć przejazdy maszyn i pracowników zuli.

Ma zostać przyjęty postulat odchodzenia od wielu sortymentów na jednej pozycji na rzecz ich blokowania, czyli wyrabiania na jednej pozycji jednego sortymentu, a na kolejnej innego.

Okrzesanie w stopniu bardzo dobrym ma dopuszczać sęki o długości 1 cm i sporadycznie dłuższe.
Prace nad nowymi katalogami pracochłonności prac leśnych są na następującym etapie: skończone są katalogi pozyskania i zrywki oraz zrywki II (podwózu). Trwają prace nad zagospodarowaniem.

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy leśni mówili m.in., że stawki na usługi leśne muszą w najbliższym czasie wzrosnąć. W przeciwnym wypadku nie będzie chętnych do pracy w lesie. Ale, jak podkreślano, Lasy Państwowe wcale nie muszą sumarycznie, w skali kraju, płacić za usługi więcej. Mogą na przykład zrezygnować z wielu prac, które nie są rentowne.

LP zapewniły, że trwają też prace nad nowymi zasadami szkolenia drwali i operatorów maszyn leśnych np. harwesterów i forwarderów. Weryfikowane być może będą już posiadane uprawnienia.
Redakcja

 

 

 
Dodano 11:19 23-05-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama