Dodaj do ulubionych

Letni wypoczynek zula

Lato to okres planowania urlopów i wakacyjnych wycieczek, warto odwiedzić miejsca, których atrakcje związane są z lasem.

Ludzie lasu nie tylko wybierają go jako miejsce swojej pracy, lecz także wypoczynku. Zapewne dlatego wielu pracowników zuli zabierze z chęcią swoją rodzinę na letnią eskapadę w miejsce związane z lasem. Specjalnie dla naszych czytelników – przedsiębiorców i pracowników leśnych, przygotowaliśmy listę miejsc „leśnego wypoczynku”. W jej stworzeniu pomogli nam pracownicy Lasów Państwowych.

Arboretum i Dęby Krotoszyńskie
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie można odwiedzić Muzeum Leśnictwa, Pokazową Zagrodę Zwierząt oraz park-arboretum. Ponadto znajduje się tam obiekt edukacyjny "Obora" z salami konferencyjnymi oraz częścią noclegową.


Park-arboretum jest największym ogrodem botanicznym administrowanym przez Lasy Państwowe, położonym obok Kalisza. Miejsce to jedno z największych w Europie XIX wiecznych parków w stylu angielskim, w którym znajdują się zabytki architektoniczne oraz kolekcje dendrologiczne. Arboretum składa się z ponad 80 tysięcy drzew, w tym z ponad 600 gatunków dendroflory z kraju i świata. Na terenie parku znajduje się pięć zabytkowych alei: lipowa, świerkowa, daglezjowa, lipowo-grabowa i dębowo-grabowa.

Park z południa na północ przecina rzeczka, która rozlewa się pośrodku na dwa duże stawy. W jego północnej części znajdują się naturalne zbiorowiska leśne, które przecinane są wieloma ścieżkami spacerowymi. Natomiast w południowej części są specjalnie dobrane grupy krzewów i drzew, malownicze polany i łąki. W 2009 roku odrestaurowano zabytkowe winnice oraz ananasarnię. Urządzono również wolierę z pawiami. W kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum znajduje się Pokazowa Zagroda Zwierząt, w której żyją żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Jest tu również jedyna w Polsce zabytkową niedźwiedziarnia.

Ośrodek składa się natomiast z obiektów: "Powozowni", Owczarni" oraz "Oficyny". W Owczarni i Powozowni mieści się Muzeum Techniki Leśnej, jest to jedyny tego typu obiekt w Europie Środkowej. Zwiedzający mogą zapoznać się z wieloma już zaginionymi leśnymi zawodami, sprzętem używanym przez leśników. W Oficynie znajduje się Muzeum Leśnictwa, w którym są m.in. makiety prezentujące dawne profesje leśne, wzory mundurów leśnych, obrazy, rzeźby, trofea łowieckie, zabytkowa broń myśliwska.

    
Kompleks położony jest w centrum Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny rzeki Ciemnej, przy trasie Poznań - Kalisz.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:40 22-06-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama