Dodaj do ulubionych

Cykl rozwojowy kleszcza

Kleszcz ma trzy fazy rozwojowe, dla człowieka niebezpieczna jest nimfa i stadium dojrzałe. W tych fazach pajęczak może zrażać chorobami – nie tylko boreliozą, lecz także groźnym kleszczowym zapaleniem mózgu.

Kleszcze są to niewielkie pajęczaki o rozmiarze od 1 do 30 mm. Występują prawie na całym świecie. Znanych jest 900 gatunków, z czego 19 występuje w Polsce. Do przekształcenia się w kolejne stadia rozwojowe potrzebują krwi kręgowców.

Aktywne w lecie i w zimie
W Polsce występują najczęściej dwa gatunki kleszczy — kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Spotkać je można w lasach liściastych i mieszanych z bogatym podszytem, a także na łąkach i polach uprawnych. Ogrody, parki miejskie, a także piwnice również są częstym miejscem ich występowania.

Te niewielkie stworzenia potrafią wytrzymać niekorzystne warunki środowiska, takie jak na przykład długotrwałe susze czy mrozy. Kleszcze stają się aktywne wiosną, kiedy zwiększa się temperatura i wilgotność. Największą aktywność wykazują w maju i we wrześniu w godzinach 8-9 w okresie wiosennym oraz 11-12 w okresie jesiennym. 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:48 22-06-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama