Dodaj do ulubionych

Kontrowersje wokół spółki LP – PDD

W lipcu do sejmu trafił projekt nowelizacji tzw. ustawy o lasach – zakłada on powołanie nowej spółki "Polskie Domy Drewniane S.A.", której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Projekt już wzbudza kontrowersje.

Jak podaje portal Bankier.pl, spółka będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie plus. Inwestycje budowane przez PDD będą przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.
Założycielami spółki będą Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Spółka będzie budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne. Jej kapitał zakładowy ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe mają wnieść do spółki grunty, a NFOŚGiW oraz BOŚ sfinansować budowę domów.
 
Autorzy nowelizacji i pomysłodawcy PDD widzą w pomyśle budowania drewnianych domów same plusy. Ale sprzeciw do nowych zapisów ustawy wyraził w oficjalnym piśmie m.in. Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność". Obawy dotyczą umieszczenia zapisów o PDD S.A. w ustawie o lasach.

Wątpliwości mają również przedsiębiorcy działający na rynku budownictwa drewnianego: z jednej strony wyrażają zadowolenie z zainteresowania jakie rząd przejawia w tym zakresie, z drugiej obawiają się zakłócenia konkurencyjności tego rynku, a prawdziwą promocją budownictwa drewnianego powinno być urealnienie cen drewna i zmiany w przepisach budowlanych.

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić ustawę jak najszybciej i przewiduje, że PDD  wybuduje 35 tys. mieszkań i ponad 1000 domów jednorodzinnych. Planowo, jeszcze w tym roku ma powstać 100 mieszkań i 50 budynków jednorodzinnych.
 Źródła: Bankier.pl, Drewno.pl, Las Polski 12/2018

Fot. trak-bud.pl
Dodano 13:35 17-07-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama