Dodaj do ulubionych

Prof. Tomasz Nurek. Wywiad GAZETY LEŚNEJ

Potrzebna jest lepsza organizacja pracy harwesterów, po to żeby zwiększyć ich wydajność – z drem hab. Tomaszem Nurkiem, dziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji, rozmawia Magdalena Bodziak

Magdalena Bodziak: Czy w Pana opinii kształcenie w Polsce nadąża za postępem jaki zachodzi w mechanizacji branży leśnej?


Tomasz Nurek: Mam duże wątpliwości, czy to co oferowane jest przez wyższe uczelnie w Polsce nadąża za postępem. Rozwój mechanizacji jest bardzo szybki. Przede wszystkim nie prowadzimy zbyt wielu badań na temat organizacji pracy maszyn – jak zorganizować im front robót, żeby to było najbardziej efektywnie. Zarówno po stronie LP, jak i zuli tej wiedzy jest za mało. Nadleśnictwa bardzo tradycyjnie podchodzą do mechanizacji, nie widząc potrzeby zapewnienia warunków potrzebnych do osiągniecia oczekiwanych efektów pracy tych maszyn.


Uczelniom trudno z kolei znaleźć partnera do szkoleń. A z pewnością obecność studentów, praktykantów w zulach byłaby korzystna. Jednak sektor firm leśnych nie jest skoncentrowany. Na rynku są głównie małe przedsiębiorstwa niekoniecznie z pracownikami wykształconymi, które mogłyby szkolić.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:50 17-07-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama