Dodaj do ulubionych

Rzeczenica – zawody drwali i nie tylko

Swoje zawody drwali mieli drwale z gminy Rzeczenica, na terenie powiatu człuchowskiego w województwie pomorskim. Konkurs odbył się 21 lipca i był to już II Turniej Drwali w ramach Święta Gminy Rzeczenica 2018. Impreza w tym roku niemal w całości poświęcona była tematyce leśnej.

W zawodach wzięło udział, tak jak w roku ubiegłym, 9 zawodników. Rywalizowali m.in. w takich konkurencjach jak: założenie łańcucha na czas, trójbój – narzucenie łańcucha na kołek, rozcięcie siekierką kostki cukru oraz otworzenie piłą butelki z wodą. Finałową konkurencją, w której zmierzyło się trzech najlepszych zawodników było okrzesywanie kołka. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Sikorski, drugie – Robert Glazer, trzecie – Patryk Stopa. Dużo w tematyce leśnej działo się również w ramach Święta Gminy. Obecny był rzeźbiarz, który piłą łańcuchową formował z lipowego pnia legendarnego trolla, również inni lokalni rzeźbiarze prezentowali swoje dzieła. Gdy zapadł zmrok, odbył się pokaz ognia „Leśne licho”.

Przez cały ten czas można było podziwiać maszyny, na których w lesie pracują drwale – od najprostszych siekier, poprzez piły łańcuchowe, aż do harwestera, którego wykorzystano do widowiskowego pokazu ścinki drzew.
Obszar Gminy Rzeczenica w 66 proc. stanowią tereny leśne, dzięki czemu funkcjonują tu liczne zule i to właśnie zakłady usług leśnych są pomysłodawcami i głównymi organizatorami Turnieju Drwali.

Lokalni przedsiębiorcy leśny włączają się również w inne samorządowe inicjatywy.
W 2016 roku w Gminie powołano Centrum Integracji Społecznej, której celem jest realizacja reintegracji społecznej oraz zawodowej osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zulowcy zorganizowali specjalne warsztaty dla uczestników Centrum. Trwały one 11 miesięcy podczas, których uczestnicy mieli możliwość podniesienia kwalifikacji oraz kompetencji zarówno społecznych, jak i zawodowych.
Dodano 11:15 21-08-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama