Dodaj do ulubionych

Pomogli w gaszeniu pożarów

Polscy strażacy pomagali w gaszeniu rozległych pożarów lasów w Szwecji. Akcja trwała od do 22 lipca do 6 sierpnia.
Wzięło w niej udział 139 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze, głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP.

Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów lasów. Akcja gaśnicza trwała od 22 lipca. Strażacy walczyli z pożarami w trzech strefach w środkowej części Szwecji.

Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni).
Podczas tych dwóch tygodni pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie.

Premier Mateusz Morawiecki, minister Joachim Brudziński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski powitali 6 sierpnia w Świnoujściu strażaków wracających z akcji. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że wszyscy jesteśmy niebywale dumni z pracy strażaków. – Potwierdziliście naszą narodową specjalność: solidarność z innymi w trudnych momentach. Kiedy jechaliście do Szwecji to nasze serca drżały z obawy, ale drżały też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. I oczywiście stanęliście – powiedział premier.

Sami strażacy podkreślali, że spotkali się z niezwykłą życzliwością ze strony mieszkańców.

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.
Źródło: straz.gov.pl, wiadomości.gazeta.pl
Dodano 11:54 21-08-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama