Dodaj do ulubionych

Mistrzostwa Świata Drwali w Lillehammer

W dniach 2-5 sierpnia odbyły się 33. Mistrzostwa Świata Drwali w norweskim Lillehammer. W zawodach wzięli udział Polacy, którzy rywalizowali razem z zawodnikami z całego świata.

Drwale wystartowali w pięciu konkurencjach wymagających techniki i precyzji. Mistrzem Świata został Marco Trabert z Niemiec.

Pozostałe miejsca na podium najlepszych drwali świata zajęli: drugi – Norweg Ole Harald Løvenskiold Kveseth oraz na 3. miejscu – Słowak Janez Meden. Polacy zajęli miejsca: Kamil Szarmach - 33, Tomasz Bilski - 44, Zenon Sobolewski - 52.

W rozegranych równocześnie mistrzostwach świata juniorów na najwyższym stopniu podium stanął Niemiec Thomas Schneider, 2. miejsce zajął – Austriak Daniel Oberraune, a trzeci był Włoch Hubert Brunner. Polak Robert Glazer uplasował się na 17. miejscu.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół z Białorusi. Drugie miejsce zajęli drwale z Niemiec, a trzecie z Austrii. Polacy znaleźli się na 14 miejscu na 27 startujących drużyn.

W mistrzostwach udział brały także panie - w tym reprezentantka Polski - Julia Królik, która zajęła 3 miejsce na 12 startujących zawodniczek. Pierwsza była Linn Arvidsson ze Szwecji, a druga Ines Franceskin ze Słowenii. Najlepszy jednak wynik należał do rezerwowej zawodniczki Norwegii - Pia Schøyen, która jednak startowała poza konkurencją.

Walka o mistrzowskie tytuły rozgrywana jest co dwa lata i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – juniorów i seniorów. Zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach: ścinka drzew (oceniana jest m.in. precyzja obalania i szybkość pracy), przygotowanie pilarki do pracy (zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego), precyzyjna przerzynka (przecięcie kłody bez naruszenia podłoża), złożona przerzynka (precyzyjne odcięcie krążków drewna z dwóch ustawionych pod kątem kłód) oraz okrzesywanie (szybkie i dokładne oczyszczenie przygotowanej kłody z gałęzi).