Dodaj do ulubionych

Grzyby mało popularne

W Polsce wiele smacznych i jadalnych grzybów nie cieszy się popularnością, odstrasza ich nietypowy wygląd lub podobieństwo do trujących gatunków

Nasi grzybiarze zbierają przede wszystkim borowiki, maślaki, kurki czy podgrzybki, tymczasem w Polsce występuje około tysiąca gatunków grzybów, które są jadalne. Wiele z nich ma nie tylko nietypowy wygląd, lecz także niespotykany smak.

Jak z kosmosu
Do grzybów o oryginalnym wyglądzie należy jadalna huba o nazwie żółciak siarkowy. Wyrasta na żywych lub martwych gatunkach drzew liściastych, najczęściej są to wierzby, robinie akacjowe, topole, stare dęby czy drzewa owocowe. Owocniki można znaleźć od wiosny do jesieni, ale najlepsza porą na ich zbiór jest połowa maja. Łatwo wpadają w oko ze względu na intensywny żółty kolor, czasami z odcieniem pomarańczowego. Najczęściej owocniki rosną dachówkowato, jeden nad drugim, ich średnica wynosi od 10 do 30 cm, a grubość od 2 do 5 cm. Najsmaczniejsze są młode osobniki, które utrzymują się na drzewie wyłącznie przez kilka tygodni. Są one miękkie w dotyku, soczyste oraz mięsiste, a w smaku lekko kwaskowate. Stare osobniki mają natomiast gorzko-kwaśny posmak oraz nieprzyjemny zapach.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:30 28-08-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama