Dodaj do ulubionych

Zdążyć przed pożarem

Inwestycja w system przeciwpożarowy w maszynie pomoże uniknąć zagrożenia za strony ognia

W Polsce nie ma na razie przepisów, które obligowałyby do montowania systemów przeciwpożarowych w maszynach leśnych. Jednak coraz częściej taki wymóg pojawia się w zamówieniach na nową maszynę. Trzeba zauważyć, że firmy ubezpieczeniowe mają pełne prawo domagać się ochrony przed ogniem przy zawieraniu umowy.
Dlaczego? To proste – dobry system przeciwpożarowy zdusi ogień w zalążku, zanim jeszcze operator będzie miał szansę go dostrzec.

Urządzenia takie montuje się pod maską, w miejscu, gdzie niepostrzeżenie może dojść do zapłonu. Szkody w przypadku pożaru są o wiele niższe, a maszynę udaje się zazwyczaj naprawić. Wina wcale nie musi leżeć po stronie użytkownika: iskra może się pojawić mimo regularnych serwisów i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najczęściej ma to miejsce wskutek przeciążenia przewodów elektrycznych maszyny lub jeśli przegrzeją się elementy robocze. Złe działanie chłodnicy (na przykład kiedy poziom płynu jest zbyt niski) również stwarza duże zagrożenie pożarem. Pamiętajmy, że zarówno w lesie, jak na uprawie rolnej, dookoła maszyny unosi się mnóstwo palnego materiału w postaci pyłu. Zapłonowi może zatem ulec samo powietrze wysycone drobnymi elementami lub złogi nieczyszczonego materiału w mocno nagrzewanych miejscach.
 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:33 28-08-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama