Dodaj do ulubionych

Nowe zasady sprzedaży drewna w LP

Mniejszą sprzedaż i pozyskanie drewna, a także nowe zasady jego sprzedaży zapowiedział
Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.


Modyfikację zasad sprzedaży drewna na rok 2019 przedstawiono podczas VI Kongresu Przemysłu Drzewnego, który odbył się na terenie MTP w Poznaniu (10 września br.).  


Jak pisze portal Pb.pl, w przyszłym roku 70 proc. drewna oferowanego przez LP zostanie sprzedane w ramach tzw. puli podstawowej, czyli surowiec będzie dla firm, które kupowały go w poprzednich latach. Pozostałe 30 proc. zostanie zaoferowane w ramach tzw. puli otwartej, czyli każdemu kto zechce. Przestanie istnieć w tym wypadku, ogromnie  krytykowana przez środowisko biznesowe, pula rozwojowa – w jej ramach drewno mogły kupić tylko te firmy, które zwiększyły moce produkcyjne.


Prawo zakupu przez podmioty będzie zależało od dwóch kryteriów: ceny (80 proc.) oraz czynnika geograficznego (20 proc.), czyli odległości, na jaką trzeba przetransportować surowiec. Oferty w ramach puli podstawowej będzie można składać od 1 października, w ramach otwartej — od 29 października.

Harmonogram obejmuje też dwie tury dogrywek.
Poza zmianami zasad sprzedaży, kolejną wiadomością, która dotknie także zulowców jest to, że w przyszłym roku LP chcą sprzedać tylko 40,43 mln m³ drewna, czyli o ponad 3,3 mln m³ mniej, niż planują na ten rok (43,8 mln m³). To także mniej, niż było w 2017 r. — 42,2 mln m³.


Jak zaznacza dyrektor Konieczny, w zakresie pozyskania drewna, w LP będzie utrzymana tendencja rosnąca – od około 40 mln m³ do 45 mln m³ w 2029 r.
Jednak z informacji „PB” wynika, że według pierwszych ocen w 2019 r. pozyskanie drewna może być istotnie mniejsze niż w 2018. Prawdopodobnie będzie to poziom podobny jak w pierwotnych planach firmy na 2017 r. lub nieznacznie od nich wyższy.

Lasy planowały  wówczas pozyskanie 40,5 mln m sześc. drewna.
 – Oczywiście duże znaczenie będzie miała unijna inicjatywa LULUCF, ale nie tak duże jak podają media, ponieważ w tej sprawie trwają jeszcze negocjacje, odbędzie się spotkanie w Brukseli. Ponadto nie ma jeszcze ostatecznie ustalonych ostatecznych limitów – wyjaśnił dyrektor LP.

Źródło: pb.pl, lasy.gov.pl, drewno.pl
Dodano 16:41 23-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama