Dodaj do ulubionych

Nowa hala fabryczna Ponsse

Ponsse udoskonala swoje maszyny i otwiera nową halę fabryczną. Pod koniec sierpnia GAZETA LEŚNA miała okazję uczestniczyć w zwiedzaniu fabryki tej marki w Vierema w Finlandii

Fińska firma Ponsse została założona w 1970 roku (choć pierwsza prototypowa maszyna, forwarder powstał w 1969 r., a harwester dopiero w 1987 r.) przez Einari Vidgrena. Od tamtej pory z powodzeniem produkuje jedne z najnowocześniejszych maszyn leśnych do pozyskania drewna, a jej produkty są zbudowane z elementów najwyższej jakości.


Ciekawostką jest nazwa firmy – Ponsse, pochodząca od… psa (pierwsze maszyny przypominały bowiem wyglądem i kształtem psa Vidgrenów o takim imieniu).

Aktualnie firma zatrudnia niemal 1,7 tys. pracowników (dokładnie 1664, z czego w samej fabryce 600). W swojej historii wyprodukowała już ponad 13 tys. maszyn leśnych. Sieć podwykonawców obejmuje 250 podmiotów, z których 80 proc. jest ulokowanych w Finlandii.

Więcej nowości
Fińska fabryka produkująca maszyny leśne (harwestery, forwardery i głowice ścinkowe), już od końca zeszłego roku wprowadza na rynek udoskonalenia do swoich produktów.

Są to: nowe oprogramowania sterujące i zarządzające maszyną (m.in. Ponsse Manager, OptiMap2, Ponsse Service Mobile Application, Ponsse Active Crane), nowe elementy maszyn (nowe fotele dla operatorów, silniki spełniające normę Stage V, wydłużone osie boogie, żuraw K121, napęd ze skrzynią CVT, nowy układ hydrauliczny), facelifting i nowa seria modelu Fox (z nową podstawą żurawia znaną z modelu Scorpion i silnikiem Stage V), a także dwa zupełnie nowe modele (choć ich nazwy znane są z przeszłości) – forwarder Ponsse Bison Active Frame oraz harwester Ponsse Cobra.


Firma w czasie specjalnie zorganizowanych Ponsse International Press Days zaprezentowała nowe maszyny w czasie pracy w lesie. Największą uwagę przykuły oczywiście dwa nowe modele w ofercie Ponsse – forwarder Bison Active Frame (nie mylić z polskim Bizonem z FMŻ w Płocku) oraz harwester Cobra. Skok technologiczny w konstrukcji Bisona i zastosowanych w nim systemów został porównany przez Finów do sytuacji w gamie harwesterów w czasie premiery harwestera Scorpion.
Cobra to z kolei znana już w przeszłości nazwa, ale zupełnie nowa konstrukcja. Harwester ten wyposażony został w nowy sześciocylindrowy silnik oraz wydajną pompę 210 cm3.

Podczas pokazów można było zasiąść za sterami maszyn i wypróbować ich funkcje.
Prócz tych „największych” nowości na uznanie zasługuje system Ponsse Active Crane (podobny do systemu Intelligent Boom Control z John Deer’ów). Jest to kapitalne rozwiązanie zarówno dla młodych i uczących się operatorów, jak również dla tych, którzy mają już swoje, nie do końca poprawne nawyki pracy żurawiem.

Na czym dokładnie polega cały system? Jest on oparty na pięciu czujnikach ruchu żurawiem, które znajdują się przy siłownikach, oraz systemie, który steruje odpowiednio elektrozaworami w rozdzielaczu. Dzięki nim siłowniki zwalniają swoją pracę znajdując się przy skrajnych położeniach, zapobiegają przeciążeniu żurawia oraz korzystnie wpływają na wydajność pracy operatora. Jak?

Dzięki systemowi Active Crane jednym dżojstikiem możemy wykonywać aż trzy czynności jednocześnie (np. poruszając lewą dźwignią „od siebie” żuraw odsuwa od operatora chwytak na jednej wysokości w linii prostej, również z użyciem teleskopowej wysuwki – dotychczas do wykonania tej czynności operator musiał opuszczać ramie główne prawą dźwignią, prostować żuraw lewą i przyciskiem wysuwać teleskop) – teraz wystarczy jeden ruch. Do tego możemy otwierać chwytak i obracać kolumną żurawia, jeżeli oczywiście pozwoli nam na to wydajność naszej pompy.
Resztę nowości opiszemy dokładnej wkrótce na portalu FIRMYLESNE.pl oraz w kolejnym numerze GAZETY LEŚNEJ.

Nowa hala fabryczna
Prezentacja zorganizowana przez Ponsse była również okazją do uroczystego otwarcia nowej hali fabrycznej, która jest integralną częścią całej fabryki Ponsse Oyj i przedłużeniem oraz unowocześnieniem linii produkcyjnej maszyn leśnych Ponsse.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 10:33 25-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama