Dodaj do ulubionych

Niezwykłe drzewa w Polsce

Każdy z polskich regionów ma wyjątkowe drzewa, które można odwiedzić w czasie weekendowego wypoczynku.

Polska przyroda oferuje całą gamę wyróżniających się drzew – najpiękniejszych, najstarszych, najgrubszych, najwyższych, związanych z lokalnymi legendami czy wydarzeniami historycznymi. Warto w swoich planach wypoczynkowego wyjazdu uwzględnić ciekawe miejsca, gdzie rosną te wyjątkowe okazy. Nie brakuje ich w regionach północnej Polski.

Anna i Bolesław
W województwie zachodnio-pomorskim, w miejscowości Kliniska Wielkie, tuż obok siedziby Nadleśnictwa Kliniska rośnie Księżna Anna, czyli jedna z najgrubszych lip drobnolistnych w Polsce. Szacuje się, że ma 480 lat, 21 m wysokości, a jej pierśnicowy obwód wynosi 922 cm. Swą nazwę nosi na cześć córki króla polskiego Kazimierza IV Jagiellończyka — Anny Jagiellonki.

Istnieje wiele legend związanych z owym drzewem. Niektóre źródła podają, że pod lipą Anna po raz pierwszy została pocałowana przez swojego przyszłego małżonka.
Inne zaś, że odbywały się tam liczne uczty i były przyjmowane poselstwa. Jeśli zdecydują się Państwo na odwiedzenie tych stron warto również zajrzeć do ośrodka edukacji przyrodniczo-leśnej, gdzie są przygotowane specjalne ekspozycje i niezwykły plac zabaw.

Przenieśmy się nieco dalej na północny-wschód do miejscowości Bagicz, gdzie rośnie niezwykły dąb szypułkowy Bolesław o malowniczym pokroju. Wiek "Bolesława" określony został na 400 lat, jego wysokość to 32 m, a obwód 700 cm. Aby odnaleźć omawiany okaz należy zatrzymać się na parkingu przy nieczynnej stacyjce kolejowej, gdzie rozpoczyna się "Szlak najstarszych dębów w Polsce".
Po około półtorakilometrowym spacerze na swojej drodze spotkamy Bolesława, a nieco dalej drugi okazały dąb noszący nazwę Warcisław.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 10:57 25-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama