Dodaj do ulubionych

Komputer w lesie

Technologia cyfrowa w coraz większym stopniu znajduje zastosowanie w procesie produkcji drewna, od planowania aż po zrywkę.

W leśnictwie komputeryzacja zaczęła się na początku lat 70. ubiegłego wieku. Za jej początek uznaje się artykuł J. G. Grevatta, zatytułowany „Informacje zarządcze i komputery w leśnictwie” (w oryginale „Management Information and Computers in Forestry”). Naukowiec opisał w nim możliwości, jakie oferują sieci komputerowe oraz programy obliczeniowe, zwracając szczególną uwagę na optymalizację pracy w lesie.


Należy pamiętać, że kiedy Grevatt pisał swój tekst, na świecie nie funkcjonowała jeszcze rozwinięta sieć GPS, a komputery były bardzo drogie. Nie było mowy o masowej produkcji tanich i ogólnodostępnych urządzeń, jakie znamy obecnie. Zdecydowanie większą wagę przykładano zatem do rozwoju systemów finansowych, które miały szanse szybko się zwrócić.


Dlatego prawdziwy rozkwit informatyzacji prac leśnych miał miejsce dopiero 30 lat później, kiedy systemy informacji geograficznych pracowały już na komputerach osobistych, a wyposażenie się w takie urządzenie nie stanowiło tak kolosalnego wydatku. Pojawiły się ręczne rejestratory dla leśniczych, a GPS w maszynie leśnej był tak samo powszechny jak w samochodzie osobowym.


Dziś natomiast wiadomo doskonale, że w komputerach tkwi przyszłość: nawet głowice ścinkowe przekazują dane do obliczeń, a niektóre narzędzia ręczne posiadają opcję lokalizacji GPS.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 12:18 25-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama