Dodaj do ulubionych

Nieskuteczne prostesty w Zielonej Górze

 


 

Pomimo protestów przedsiębiorców leśnych z Zielonej Góry tamtejsza dyrekcja wprowadzi podział na pakiety specjalistyczne i hodowlane.

Przypomnijmy tamtejsza RDLP planuje podzielić na przyszły rok prace leśne na pakiety harwesterowe wielkości ok. 24 tys. kubików oraz pakiety hodowlane o wartości ok. 500 tys. zł każdy.


Pakiety harwesterowe mają zawierać pozycje przeznaczone do pracy harwesterem, a pakiety hodowlane pozycje do cięć ręcznych, część pozycji trzebieżowych, czyszczenia i pozostałe zadania hodowlane.

Lasy liczą na zmniejszenie kosztów prac leśnych, lokalni przedsiębiorcy leśni obawiają się jednak, że na pakiety harwesterowe zjadą się z firmy z całej Polski i zaniżą ceny. A z samych pakietów hodowlanych, choćby lepiej płatnych, nie zdołają się utrzymać.


Poza tym, jak argumentowali, taki podział może być, ale w całej Polsce, a nie tylko w ich dyrekcji. Pakiety harwesterowe mogą być także furtką do zwiększenia zakresu wykonywania prac pozyskaniowych przez maszyny należące do Lasów Państwowych.


W tej sprawie skierowali list otwarty – petycję do Dyrektora Generalnego LP, którą podpisało 121 przedstawicieli zakładów usług leśnych z terenu RDLP w Zielonej Górze.

Około 30 tys. przedsiębiorców 21 września protestowało w tej sprawie przed siedzibą tamtejszej dyrekcji.
Z protestującymi spotkał się dyrektor RDLP w Zielonej Górze Wojciech Grochala, który przekonywał, że taki podział pozwoli zaoszczędzić na pozyskaniu i dofinasowanie hodowli (ok. 75 proc. pieniędzy na usługi leśne w RDLP ma być na pozyskanie, a 25 proc. na prace hodowlane). 

Tomasz Karataj, przedsiębiorca, który brał udział w proteście, przypomniał, że zulowcy proponowali już wcześniej na spotkaniu z kierownictwem dyrekcji, by w pierwszej turze zostawić przetargi tak, jak były w ubiegłym roku, a pakiety harwesterowe ew. zrobić wówczas, gdy po pierwszej turze zostaną nieobsadzone pakiety.
– Jak firma ma inwestować w maszyny, w nowoczesność, jeśli co roku jest zaskakiwana innym podziałem pakietów. Koszty społeczne pracy w lesie są bardzo duże. Wypadki zdarzają się coraz częściej, drwale nie dożywają do emerytury, przechodzą na renty. Lasy Państwowe powinny płacić za usługi uczciwie, tak, by przedsiębiorcy mogli też w sposób legalny i na godnych warunkach zatrudniać swoich pracowników – mówił Karataj  i zaznaczył, że teren RDLP w Zielonej Górze jest terenem popegieerowskim, w którym zule dają szansę ludziom na zatrudnienie.

Po protestach przedsiębiorcy z Zielonej Góry spotkali się także 8 października z Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Jednak, jak wynika z naszych informacji, te rozmowy nie przyniosły zmiany decyzji zielonogórskiej dyrekcji, a pakiety harwesterowe i hodowlane zostaną od przyszłego roku wprowadzone.

Dodano 14:01 24-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama