Dodaj do ulubionych

Protesty w Zielonej Górze

 


Około 30 tysięcy przedsiębiorców leśnych zorganizowało demonstrację przed siedzibą RDLP w Zielonej Górze 21 września br. Protestowano przeciwko planom wprowadzenia podziału na pakiety harwesterowe i hodowlane w przetargach na usługi leśne.
 
Chodzi o pilotażowy program w ramach, którego RDLP w Zielonej Górze planuje podzielić na przyszły rok prace leśne na pakiety harwesterowe wielkości ok. 24 tys. kubików oraz pakiety hodowlane o wartości ok. 500 tys. zł każdy.
 
Pakiety harwesterowe mają zawierać część pozycji przeznaczonych do pracy harwesterem, a pakiety hodowlane pozostałe pozycje cięć - 
ręcznych, część pozycji trzebieżowych, czyszczenia i pozostałe zadania hodowlane.

 

Z protestującymi spotkał się dyrektor RDLP w Zielonej Górze Wojciech Grochala, który przekonywał, że taki podział pozwoli zaoszczędzić na pozyskaniu i dofinasowanie hodowli (ok. 75 proc. pieniędzy na usługi leśne w RDLP ma być na pozyskanie, a 25 proc. na prace hodowlane). 


Lokalni przedsiębiorcy nie godzą się jednak na takie rozwiązanie ponieważ obawiają się, że pakiety harwesterowe „wezmą” im za niskie pieniądze firmy spoza ich terenu, np. te, które skończą prace na klęsce na Pomorzu. A z samych pakietów hodowlanych, choćby lepiej płatnych, nie zdołają się utrzymać.

Poza tym, jak argumentowali, taki podział może być, ale w całej Polsce, a nie tylko w ich dyrekcji. Przedsiębiorcy martwią się też, że pakiety harwesterowe mogą być furtką do zwiększenia zakresu wykonywania prac pozyskaniowych przez maszyny należące do Lasów Państwowych.

Tomasz Karataj, przedsiębiorca, który brał udział w proteście, przypomniał, że zulowcy proponowali już wcześniej na spotkaniu z kierownictwem dyrekcji, by w pierwszej turze zostawić przetargi tak, jak były w ubiegłym roku, a pakiety harwesterowe ew. zrobić wówczas, gdy po pierwszej turze zostaną nieobsadzone pakiety.

 - Jak firma ma inwestować w maszyny, w nowoczesność, jeśli co roku jest zaskakiwana innym podziałem pakietów. Koszty społeczne pracy w lesie są bardzo duże. Wypadki zdarzają się coraz częściej, drwale nie dożywają do emerytury, przechodzą na renty. Lasy Państwowe powinny płacić za usługi uczciwie, tak, by przedsiębiorcy mogli też w sposób legalny i na godnych warunkach zatrudniać swoich pracowników -  mówił Karataj i zaznaczył, że teren RDLP w Zielonej Górze jest terenem popegieerowskim, w którym zule dają szansę ludziom na zatrudnienie.
 
Przedsiębiorcy z Zielonej Góry planują dalszą walkę. Chcą skierować swoje postulaty do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.
 
Pełne stanowisko RDLP w Zielonej Górze przedstawiamy tu:
http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/pakiety_harwesterowe_i_hodowlane__stanowisko_rdlp_w_zielonej_gorze,4058
 
wysłuchał: Rafał Jajor
Dodano 14:01 24-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama