Dodaj do ulubionych

LP nie chcą nowej daniny


Prawo i Sprawiedliwość zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Panstwowych i zabrać dodatkowe 800 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat – poinformowała w połowie września „Gazeta Polska Codziennie”. Jak podaje „GPC” taka decyzja wywołała oburzenie leśników.

 

Ma powstać Fundusz Dróg Samorzadowych i to właśnie z niego ma być finansowany największy w historii program budowy dróg lokalnych (jest to jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego). Został przygotowany projekt ustawy powołujący fundusz, wskazujący zródła jego finansowania. I tak, wiekszosc środków, czyli 1,4 mld zł rocznie, pochodziłoby z Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł z kolei przekazywałoby Ministerstwo Obrony Narodowej, a ponadto spółki wpłaciłyby jeszcze 7,5 proc. od zysku (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a Lasy Panstwowe były zobligowane do wpłat po 400 mln zł w latach 2019–2020.

 

I to własnie ten ostatni punkt wzbudził watpliwości, bo pomysł jest żywcem ściągnięty z planów Platformy Obywatelskiej: w styczniu 2014 r. Donald Tusk sięgnął do kasy leśników, by pobrac w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat (podatek nadzwyczajny po 800 mln w 2014 i 2015 r.).

 

Ponadto rząd PO-PSL nałożył 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna, który jest płacony od 2016 r. Posłowie PiS niechętnie wypowiadali się na temat pomysłu rządu. Swoje stanowisko przedstawili jednak związkowcy: „Rozumiemy idee przyswięcającą powołaniu Funduszu Dróg Samorzadowych. Dlatego Lasy Państwowe corocznie wspierały i wspierają takie przedsięwzięcia, przeznaczając np. w roku 2018 ponad 100 mln zł z Funduszu Leśnego na drogi samorządowe. Jednak założone w projekcie ustawy kwoty, które miały być wypłacane przez Lasy Panstwowe, są zbyt wysokie, szczególnie w obliczu zwiększonych kosztów naszej działalności
i groża LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadan” – napisali przedstawiciele Zwiazku Lesników Polskich.

 

Jak wiadomo, projekt w tej formie nieszczególnie podobał się nawet w kręgach rządowych. Nieoficjalnie wiadomo, że nie zyskał uznania w Ministerstwie Środowiska.
Według projektu w ciagu najblizszych dwóch lat, gdy LP miałyby zapłacic po 400 mln zł, równocześnie byłyby zwolnione z płacenia 2 proc. od przychodów ze sprzedaży drewna.

 

Kilka dni po publikacji projektu obradował rząd, który wstępnie zapowiedział zmianę jego treści i wycofanie się z dodatkowej daniny 2 x 400 mln. Możliwe, że LP będą
musiały przekazać jedynie 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna na Fundusz Dróg.

Zródło: gpcodziennie.pl
Dodano 15:12 23-09-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama