Dodaj do ulubionych

Lasy nie odczują składki na FDS

Lasy Państwowe prawdopodobnie nie będą musiały przekazywać dodatkowych środków na Fundusz Dróg Samorządowych.

Jak już informowaliśmy jest to nowy program budowy dróg lokalnych, który ma być finansowany m.in. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy z wpływów ze skarbowych papierów wartościowych oraz innych środków publicznych. 2 października br. obradowano w sejmie nad ustawą o FDS.

Jeszcze nie tak dawno wg projektu tej ustawy, LP miały odprowadzać 2 proc. od dochodu ze sprzedaży drewna oraz wpłacić dwie transze po 400 mln zł w latach 2019-2020. Rząd jednak najprawdopodobniej wycofał się z tego pomysłu.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował bowiem Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej.
W projekcie, który trafił pod obrady sejmu, zapisy dotyczące Lasów Państwowych uległy zmianie. Zrezygnowano z dwóch transz po 400 mln zł. Pozostała za to wpłata 2 proc. rocznych dochodów LP ze sprzedaży drewna do Funduszu Dróg Samorządowych.

Jednak nie jest to kolejne 2 proc. wydane na FDS. Ten "podatek" to tylko przekierowanie wpłat, które LP już wpłacają do budżetu państwa od 2016 r. 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna nałożył rząd PO-PSL. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w takiej formie, to LP nie odczują żadnej różnicy w swoim budżecie.
Dodano 13:57 24-10-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama