Dodaj do ulubionych

Leśny transporter

Forwardery nie są maszynami wielooperacyjnymi, tylko wysokowydajnymi, służą bowiem do zrywki drewna, czyli wywozu surowca z miejsca, w którym zostało ścięte do miejsca składowania albo dalszego wywozu z lasu

Praca forwardera jest uwarunkowana poprzedzającym ją procesem pozyskania drewna (ścinki), niezależnie od tego, czy wykonano ją maszynowo, czy też ręcznie.

Forwardery, podobnie do harwesterów, poruszają się po szlakach, ale zrywkowych (przypomnijmy, że harwestery po szlakach operacyjnych lub inaczej mówiąc technologicznych). Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ogranicza uszkodzenia gleby. Nacisk powierzchniowy kół jest niwelowany przez pozostawione na trasie przejazdu maszyny odcięte gałęzie, przez co nie tworzą się tak głębokie koleiny.

Operator forwardera zbiera sortymenty zostawione po ścince, ułożone prostopadle do osi szlaku i po obu jego stronach. Następnie układa je na wózku maszyny. Dlatego ten rodzaj zrywki nazywamy zrywką nasiębierną. Wałki powinny być ułożone w miarę równo, w wystarczająco dostępnym miejscu (nieosłonięte pniami drzew albo gałęziami) oraz pogrupowane w pakiety odróżniające każdy sortyment od siebie (tzn. niepozostawione wszystkie razem na jednym stosie, tylko każdy sortyment oddzielnie od drugiego).

Zebrane drewno odwożone jest na miejsce składowania (składnicę) przy drodze wywozowej z lasu.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:20 28-11-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama