Dodaj do ulubionych

Problemy ze sprzedażą drewna w LP

Jak informuje Polska Izba Przemysłu Drzewnego, nowy system sprzedaży drewna się nie sprawdził. Lasy Państwowe sprzedają w tym roku drewno w ramach tzw. puli podstawowej (oferta dla stałych kontrahentów) oraz puli otwartej (oferta dla każdego). W pierwszej zaoferują 70 proc. przeznaczonego na sprzedaż surowca, w drugiej — 30 proc. 

Początkowo miało to być 90 i 10 proc. Drugi etap – puli otwartej – zakończył się zadziwiającym wynikiem - przedsiębiorcy, drzewiarze chcieli kupić aż 290 mln m³ drewna (w Polsce rocznie pozyskuje się ponad 40 mln m³). Jak podaje portal Drewno.pl, powodem takiej sytuacji jest to, że ofertę mógł złożyć każdy, przy stosunkowo niewysokiej kwocie wadium – 30 tys. zł. Efektem takich warunków było złożenie bardzo dużej ilości ofert, na które nie było żadnych ograniczeń ilościowych. (Większość firm składała ofertę na każdą możliwą ilość drewna, która znajdowała się w geograficznym zasięgu zakładu.).

Podsumowując, do Portalu Leśno-Drzewnego wpłynęło blisko 211 tys. ofert na łączną ilość obejmującą ponad 290 mln m3 drewna, przy ofercie Lasów Państwowych przeznaczonej do sprzedaży w tym trybie sprzedaży wynoszącej 10,6 mln m³.W sumie Lasy Państwowe rozdysponowały w tym etapie sprzedaży 10,257 mln m³, na "dogrywkę" skierowane zostało 278 tys. m³.
Źródło: Drewno.pl
l
Dodano 13:48 25-11-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama