Dodaj do ulubionych

Bez długopisu i klupy

Nowoczesne narzędzia pomiarowe ułatwiają określanie objętości drewna – od szacunku brakarskiego, aż po drewno na składzie
 
Zazwyczaj, ostatecznym pomiarem stosu zajmuje się leśniczy lub podleśniczy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by właściciel zula na bieżąco dokonywał pomiarów, by lepiej spełnić oczekiwania ze strony zamawiającego lub po prostu skutecznie kontrolować przebieg prac.


Przydatne może się okazać mierzenie drzew stojących przed ścinką, choć to bardziej temat dla brakarzy. Najważniejsze wydaje się skuteczne mierzenie wałków na stosach, ponieważ metodyka tych czynności pozostawia największy margines błędu, a od objętości stosu bezpośrednio zależy wynagrodzenie.

Na pniu
Firma Haglof ze Szwecji oferuje bardzo bogatą gamę rozmaitych narzędzi pomiarowych. Podczas gdy w świadomości leśnika czy zula, klupa to niewiele więcej niż suwmiarka, Szwedzi wynoszą to urządzenie na zupełnie nowy poziom.


Zamiast przemierzać wydzielenia z kartką, długopisem, krupą i wysokościomierzem, teraz wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią klupę i... komputer. Po pomiarze pierśnicy wynik zostanie automatycznie wprowadzony do pamięci cyfrowej, przy pomocy łącza bluetooth. Jeśli chcemy zestawić pierśnice z wysokościami, wystarczy dopisać wynik pomiaru na specjalnej klawiaturze. W sytuacji, w której drzewo znajduje się poza zasięgiem mierzącego, pomocna będzie klupa laserowa. Dokładnie tak: na przesuwanych ramionach można zamocować wskaźniki laserowe, które pozwolą na pomiar z odległości nawet kilkudziesięciu metrów!

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 14:27 20-12-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama