Dodaj do ulubionych

Zakup dwóch pilarek

Warto zainwestować w pilarki różnej wielkości, nie tylko ze względu na oszczędność paliwa, ale i komfort pracy pilarza.

Mimo zwiększenia się dostępności harwesterów w ostatnich latach, nadal ok 85 proc. drewna w Lasach Państwowych pozyskuje się wykorzystując przenośne pilarki spalinowe, daje to około 33,5 mln m3 rocznie. O szerokim zastosowaniu pilarek decyduje ich uniwersalność oraz przede wszystkim niska cena zakupu w porównaniu do harwesterów.

Ponadto operator pilarki może posiadać o wiele mniejsze kwalifikacje niż ktoś, kto ma obsługiwać tak skomplikowaną maszynę jak harwester. Pilarki z silnikiem spalinowym możemy podzielić według wielkości, biorąc za podstawę podziału objętość skokową ich silnika.

W literaturze wyróżniono cztery grupy wielkościowe pilarek spalinowych: małe, średnie, duże i bardzo duże. Za parametr decydujący o zaklasyfikowaniu pilarki do danej grupy wielkościowej przyjęto objętość skokową silnika. Umownie przyjęto, że pilarki małe są te o pojemności skokowej do 40 cm3. Ich moc wynosi wtedy do ok. 2,1 kW, a masa netto do 4,9 kg (masa bez prowadnicy, piły i z pustymi zbiornikami).

Średnie mają pojemność od 40,1 do 60 cm3 (moc 1,8 – 3,3 kW, masa 4,5 – 6 kg), duże – od 60,1 cm3 do 80 cm3 (moc 3 – 4,5 kW, masa 5,7 – 7,4 kg), bardzo duże – powyżej 80 cm3 (moc ponad 4,2 kW, masa powyżej 7 kg).

Moc i masa pilarek mogą być takie same dla różnych grup. Wynika to z różnic konstrukcyjnych pomiędzy podobnymi wielkością pilarek różnych producentów. Określamy je wskaźnikiem mocy, czyli stosunkiem mocy silnika do jego pojemności skokowej (ile kW wyciągamy z 1 dm3 pojemności silnika). Podobnym wskaźnikiem jest wskaźnik masy – stosunek masy pilarki do uzyskiwanej mocy.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:45 25-01-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama