Dodaj do ulubionych

Ręcznie na stos

Ręczny załadunek drewna jest rzadkością, lecz są jeszcze w Polsce regiony gdzie jest stosowany. Praca należy do niezwykle czasochłonnych i energochłonnych, a tym samym niebezpiecznych

Do ręcznych prac transportowych zalicza się każdy rodzaj podtrzymywania, transportowania materiałów, przedmiotów, ładunków przez jednego lub więcej pracowników, w tym podnoszenie, unoszenie, układanie, pchanie, ciągnięcie, przesuwanie, przenoszenie, przewożenie oraz przetaczanie. Dorywcze ręczne przemieszczanie przedmiotów, ładunków lub materiałów polega na wykonywaniu czynności nie częściej niż 4 razy na godzinę, gdy czas ich wykonywania nie przekracza 4 godzin w ciągu doby.

Niebezpieczny załadunek
Znacznie bardziej wydajne, podnoszące bezpieczeństwo oraz komfort pracy jest użycie do załadunku drewna przyczep zrywkowych czy forwarderów. Jednak zdarzają się regiony w Polsce, gdzie podczas pracy wykonywanej w lesie stosuje się ręczne przenoszenie krótkich sortymentów, załadunek na wózki, układanie w stosy, czy łupanie.
W warunkach górskich np. w Bieszczadach, w trakcie pozyskania drewna metodą sortymentową pilarz lub jego pomocnik ręcznie wykonuje prace takie jak: donoszenie lub podrzucanie wyrobionych wałków i szczap na miejsce złożenia stosu, które może znajdować się w odległości od 2 do nawet 25 metrów, czy ułożenie wymiarowego stosu. Natomiast w trakcie zrywki jest to załadunek drewna na przyczepę nasiębierną (do wysokości ok. 1,5 do 1,8 metra od podłoża) oraz rozładunek i ułożenie wymiarowego stosu (wysokość ok. 1 metra). Do ręcznego przenoszenia i układania drewna służą narzędzia pomocnicze m.in. haki, capiny, czy kleszcze. Ze względów bezpieczeństwa niedozwolone jest przenoszenie drewna za pomocą siekiery. Jak również załadunek i układanie drewna na wysokości powyżej 1,5 m od poziomu, na którym stoi pracownik, czy przebywanie robotników pomiędzy legarami.
Podczas załadunku i rozładunku drewna zabronione jest rzucanie drewna na pojazd, rzucanie do rąk odbierającego, podawanie ponad głową, rzucanie na ziemię podczas układania, stanie oraz chodzenie po mygłach. Drewno stosowe, które przeznaczone jest do ręcznego załadunku na pojazdy powinno zostać wcześniej ułożone prostopadle do drogi wywozowej, w miejscu które nie utrudni załadunku.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:27 23-04-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama