Dodaj do ulubionych

Błędy pilarza

 

Najczęstszym błędem podczas okrzesywania jest kroczenie pilarzy w trakcie wykonywania cięcia – wynika z obserwacji pracy trzech pilarzy o różnym stażu pracy.


Popełnione przez pilarza błędy podczas ścinki można w dużym stopniu ustalić poprzez analizę parametrów pniaka pozostawionego na powierzchni (jego wysokość, szerokość zawiasy itd.). Z okrzesywaniem niestety już nie jest tak łatwo, głównie ze względu na szybkość pracy oraz jej dużą zmienność. Po zakończeniu prac zrębowych po prostu brakuje materiału badawczego, który można by poddać ocenie.
W praktyce występuje wiele czynników, które mogą wpłynąć zarówno na jakość okrzesywania, jak i bezpieczeństwo wykonywanej pracy:

- warunki atmosferyczne występujące podczas pracy,

- umiejętności i doświadczenie pilarza,

- zastosowana technika okrzesywania.

Określenie przynajmniej części czynników, które mają wpływ na liczbę błędów popełnianych podczas operacji okrzesywania ma duże znaczenie w procesach kształcenia robotników leśnych.
Stąd w ramach mojej pracy inżynierskiej na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przeprowadziłem badania, w których wzięło udział trzech pilarzy z różnym stażem pracy.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


Dodano 13:11 23-04-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama