Dodaj do ulubionych

Scyzoryk do lasu

Scyzoryk to narzędzie, które przyda się pracownikowi leśnemu w drobnych naprawach, przedzieraniu się przez leśne ostępy, czy też w przygotowaniu posiłków.

Szukając scyzoryka do lasu musimy wiedzieć czego oczekujemy od takiego narzędzia w pracy. Trzeba zwrócić uwagę na jego możliwości, ponieważ jest to urządzenie wielofunkcyjne – prócz noża, w zestawie możemy znaleźć na przykład śrubokręt, podręczną piłę, otwieracz do konserw, nożyczki, a także kombinerki.

Wyposażenie scyzoryka w narzędzia standardowe oraz dodatkowe zależy jedynie od naszych wymagań i tego, jakim budżetem dysponujemy.

Nóż karbowany i gładki
Jeżeli chodzi o producentów scyzoryków, to prym wiodą firmy szwajcarskie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to miejsce narodzin składanych noży. Najpopularniejsze są produkty marki Victorinox oraz Wenger, ale na rynku coraz większą popularność zdobywają też takie firmy jak Gerber czy Petzl.


Zazwyczaj w zestawie otrzymujemy jedno ostrze, którego rozmiar dopasowany jest do całego scyzoryka. Czasami możemy spotkać się także z drugim, mniejszym, które nadaje się do wykonania drobnych prac. Warto także zwrócić uwagę na właściwości ostrzy, a mianowicie, czy są one karbowane.

Charakteryzują się one tym, że potrafią przeciąć grube materiały, takie jak tkaniny, czy też liny. Taki nóż spotyka się w scyzorykach typowo żeglarskich, ale również świetnie sprawdzi się w warunkach leśnych jako mała piła. Jedynym mankamentem jest konieczność regularnego ostrzenia. Z kolei noże częściowo karbowane charakteryzują się większą precyzją cięcia, a także, przy odpowiedniej sile nacisku, poradzą sobie z twardszymi materiałami. Zazwyczaj karbowana jest część ostrza bliższa korpusowi scyzoryka.

Generalnie w składanych nożach znajdują się ostrza gładkie, charakteryzujące się najmniejszą skutecznością w przypadku przecięcia mocniejszych materiałów, ale umożliwiają większą precyzję cięcia. Przy wyborze scyzoryka do lasu warto rozważyć zakup takiego, w którym będziemy mieli dwa rodzaje ostrza. Oprócz gładkiego, który może posłużyć nam do cięcia delikatnych materiałów, warto posiadać drugie, karbowane, aby wspomóc się nim przy przecinaniu twardszych rzeczy, np. gałęzi.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 15:02 24-05-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama