Dodaj do ulubionych

Wieczny cis

Cis symbolizuje nieśmiertelność i trwałość, a także zmartwychwstanie oraz zwycięstwo nad śmiercią. Prawie wszystkie kultury uważają go za drzewo zmarłych

Mimo to cis uchodzi za drzewo święte, które prowadzi dusze z ciemnego świata podziemnego do spokojnego świata światła. Z jego drewna w starożytności robiono trumny dla faraonów aby łatwiej przejść do świata Ozyrysa. 
Ponadto kojarzono go z nadzieją ponieważ jest wiecznie zielonym drzewem. Na cmentarzach cis miał chronić zmarłych przed złymi duchami. 

Cenny i chroniony
Było niegdyś zwyczajem sadzenie tylko dwóch drzew tego gatunku na terenie nekropolii. Współcześnie często spotykamy się z dwoma rzędami cisów rosnących wzdłuż alejek przecinających cmentarze. Gałęzie cisu wplatano w palmy wielkanocne, a kawałki drewna wprawiano w stemple maślnic. Na całym świecie, tam gdzie rosły cisy istniało przekonanie, że nigdy nie należy zasypiać pod tym drzewem, ponieważ można się nie obudzić lub nabawić   śmiertelnej choroby.
Cis kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z parkami, cmentarzami, pojedynczymi ogrodami i nasadzeniami w miastach. Wśród zimozielonych roślin iglastych należy on do najbardziej wytrzymałych na zanieczyszczenia powietrza przez trujące emisje zakładów przemysłowych.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 12:10 23-10-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama