Dodaj do ulubionych

Zmiennicy w lesie

Operatorzy harwesterów i forwarderów często pracują w systemie pracy zmianowej, w szczególności na terenach poklęskowych, gdzie pracownicy mogą zmieniać się nawet co 12 godzin

Zgodnie z Kodeksem Pracy, przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni (Art. Art. 128 par. 2 pkt. 1). Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany system czasu pracy (Art. 146 KP).

Ważny harmonogram
Praca zmianowa może występować w różnych systemach czasu pracy. W czasie ciągłym, gdy zakład pracuje 24 godziny, siedem dni w tygodniu. W systemie, który nie jest ciągły praca może być wykonywana na dwie (przerwa w nocy i w weekend) lub trzy zmiany (przerwa w weekend). Ustalając jej rozkład pracodawca musi uwzględniać przepisy prawa pracy. System zmianowej organizacji czasu pracy określa harmonogram, który jest sporządzany na dany okres rozliczeniowy (np. tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, jednak nie dłużej niż 4 miesiące). Obejmuje on poszczególne dni i godziny świadczenia pracy, dni wolne od pracy wraz ze wskazaniem ich rodzaju. Harmonogram podawany jest do wiadomości pracownika przed rozpoczęciem przyjętego okresu rozliczeniowego.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 13:44 20-12-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama