Dodaj do ulubionych

Sprzęt w zulu - ankieta

Rafał Jajor

 

Jakie maszyny pracują w zakładach usług leśnych? Jaki sprzęt przedsiębiorcy chcą kupić w najbliższym czasie? Przeczytaj wyniki naszej ankiety.

 

Podczas zorganizowanej przez Nową Gazetę Leśną „Konferencji dla zuli” w Tucholi poprosiliśmy szefów firm leśnych o wypełnienie kwestionariuszy. (…)

 

Ankieta była anonimowa. Uzyskaliśmy informacje na temat 34 firm leśnych. Kwestionariusze w większości wypełnili sami właściciele zuli, w kilku przypadkach byli to pracownicy firmy.

 

Jakie są ankietowane firmy?

Ponad połowa ankietowanych firm działa na terenie RDLP Toruń. Konferencja odbywała się właśnie na terenie tej dyrekcji. Reszta przedsiębiorstw działa na terenie sąsiedniej RDLP w Szczecinku. Kilka firm prowadzi działalność  w innych dyrekcjach (Gdańsk, Olsztyn, Piła, Poznań i Radom).

Wśród ankietowanych zuli dominują takie z dużym doświadczeniem. Średni wiek firmy to ponad 12 lat. Spośród 34 przedsiębiorstw tylko 6 jest prowadzonych krócej niż pięć lat. Aż 11 firm działa 15 lub więcej lat.

 

Harwestery

W ankiecie pytaliśmy o sprzęt, jaki pracuje w zakładzie usług leśnych. Interesowało nas też to, jakie maszyny zostały kupione w ostatnim czasie, oraz jakie przedsiębiorcy planują jeszcze kupić.

Warto na początek podkreślić, że wszystkie ankietowane firmy w ostatnich 3 trzech latach kupiły jakiś sprzęt leśny. Niemal wszystkie także planują w najbliższym czasie kolejne zakupy.

Jakie maszyny kupują przedsiębiorcy? Przede wszystkim ciągniki rolnicze i przyczepy zrywkowe, a z mniejszego sprzętu oczywiście pilarki i wykaszarki. Ale po kolei.

Zacznijmy od harwesterów. Maszyny takie ma 15% badanych firm. To sporo, biorąc pod uwagę, że w całej Polsce odsetek firm posiadających harwestery jest najprawdopodobniej trzykrotnie mniejszy. Na „Konferencje dla zuli” przyjeżdżają więc przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy inwestują w sprzęt. Tacy, którzy już sporo go mają, ale chcą kupić więcej, dlatego są zainteresowani aktualną ofertą i trendami na rynku.

Firmy, które mają harwestery, zwykle dysponują jedną taką maszyną. Dwa harwestery ma tylko jeden ankietowany zul. Wszystkie harwestery jakimi pracują badane przez nas firmy zostały kupione w ciągu ostatnich trzech lat. Tylko jedna maszyna na sześć kupiona była jako fabrycznie nowa.

Część przedsiębiorców myśli o kupnie harwestera. W ciągu najbliższych trzech lat taką maszynę chce kupić ponad 20% ankietowanych firm. (…)

 

Ciągniki rolnicze do lasu

Wszystkie ankietowane firmy mają oczywiście ciągniki rolnicze. Średnio każdy przedsiębiorca ma 4–5 ciągników, jedna firma ma ich aż 10. Mniej niż trzy ciągniki ma tylko pięć firm na 34 badane.

Jakie to ciągniki? Nie pytaliśmy o marki, ale o wiek maszyn. Okazuje się, że to w ogromnej większości maszyny stare. Dlatego są sukcesywnie wymieniane na nowe, lub choćby tylko na nowsze. W ostatnich trzech latach zakupu nowego fabrycznie ciągnika dokonała co trzecia z badanych firm (łącznie 34 badane firmy kupiły 15 fabrycznie nowych ciągników). Ciągnik używany (zwykle jeden lub dwa) kupiło w ostatnich trzech latach 59% ankietowanych firm.

Mało tego, ponad połowa firm chce w najbliższym czasie kupić kolejny ciągnik, lub wymienić starą maszynę na nowszą. Widać więc, że ciągnik rolniczy przystosowany do pracy w lesie to maszyna niezastąpiona.

 

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 08:14 30-11-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama