Dodaj do ulubionych

Lasy prywatne w Polsce

Las można potraktować jako długookresową lokatę, która przez cały okres będzie powoli, ale stabilnie zwiększać swoją wartość – z Władysławem Pędziwiatrem, prezesem Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, rozmawia Magdalena Bodziak

Magdalena Bodziak: Panie Prezesie czy w Polsce da się zarobić na lesie?

Władysław Pędziwiatr: Jeśli miałbym podejść do tematu stricte biznesowo i to w krótkim okresie rozliczeniowym, to nie. Zwłaszcza jeżeli posiadamy las o małym areale.
Przy założeniu, że drzewostan jest wielogatunkowy, pierwsze pieniądze możemy pozyskać dopiero po 40 latach. Pomijając oczywiście dopłaty unijne. To nie jest „miód”, jakby mogło się wydawać. Sytuację ratują dopłaty z PROW-u na założenie lasu, jego pielęgnację oraz rekompensata za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Jednak, w ostatnich kilkunastu latach atrakcyjność sadzenia lasu zmniejszyła się, gdyż cena gruntu wzrosła o kilkaset procent.


Dokonaliśmy obliczeń, celem określenia „z grubsza” rentowności gospodarstwa leśnego. Biorąc pod uwagę koszty gospodarowania lasem oraz potencjalne przychody należy przyjąć, iż dopiero posiadanie lasu o powierzchni 200 – 250 hektarów jest w stanie zabezpieczyć jego samowystarczalność ekonomiczną. W Polsce jest niewielu takich właścicieli, o których nam wiadomo. Jest też kilka wspólnot leśnych, w których powierzchnie przekraczają 1000 ha, ale należy pamiętać, że tworzą je często całe wsie. Wspólnoty działają jak nadleśnictwa, w których „leśniczowie” zajmują się gospodarką leśną (nasadzeniami, trzebieżami). Ja posiadam kilkadziesiąt hektarów młodego lasu na Pomorzu, gdzie obecnie wykonuję cięcia pielęgnacyjne i czyszczenia późne.


Jako właściciele traktujemy lasy, można powiedzieć hobbystycznie, ponieważ osoba, która sadzi las, jak wspomniałem, pierwsze dochody uzyskuje dopiero po 40 latach. Taka, biznesowa perspektywa nie jest zachęcająca, ale jest też drugie oblicze bycia leśnikiem. Są prywatni właściciele, którzy zainwestowali w las i zrobili to ze świadomością, że jest on czymś ważnym w życiu każdego z nas i w dłuższej perspektywie będzie źródłem satysfakcji, również w ujęciu biznesowym.

Można go potraktować jako długookresową lokatę, która przez cały okres będzie powoli, ale stabilnie zwiększać swoją wartość. Las wpływa na  łagodzenie zmian klimatycznych poprzez redukcję CO² – to główny powód, dla którego powierzchnie lasów powinny być zwiększane.

Ponadto regulacja stosunków wodnych, runo leśne, zwierzyna, zachowanie bioróżnorodności, walory rekreacyjne sprawiają, że wartości pozaprodukcyjne lasu stanowią 85 proc. jego wartości. Należy pamiętać, że las był dla naszych przodków domem, spiżarnią, apteką, a jego zasoby nadal są dla nas dostępne i wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 11:39 26-03-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama