Dodaj do ulubionych

Rębak na hakowcu

Karolina Grabowska

 

Duży, 16–tonowy rębak Europe C 1175 z bardzo mocnym, własnym silnikiem. Choć duży, bardzo mobilny, bo zamontowany na hakowcu.

 

Rębak pokazywany na targach zamontowany był na samochodzie ciężarowym MAN TGS 28.440. To trzyosiowa ciężarówka z napędem 6x2. Ale rębak może być też montowany na innych podwoziach, np. na gąsienicach czy kołach.

 

W przypadku rębaka zamontowanego na ciężarówce ogromną zaletą jest pełne wykorzystania samochodu. Rębak mocuje się na pojeździe dzięki systemowi hakowemu, można go więc szybko „zrzucić” w lesie, gdzie może pracować jako maszyna stacjonarna. Samochód w tym czasie może wozić kontenery ze zrębkami. Możliwy jest również system oparty na dwóch wciągarkach linowych, funkcjonujący równolegle z systemem hakowym lub zamiast niego.

Wymiary samochodu z rębakiem to 8,9 m długości; 2,5 m szerokości i 4 m wysokości. Maksymalna prędkość, z jaką może przemieszczać się pojazd z rębakiem to 80 km/h.

 

Drewno ładowane żurawiem na stół podawczy może mieć nawet 60 cm średnicy. Stół składany hydraulicznie wyposażony jest w 3–rzędowy łańcuch i pionowe, bardzo wytrzymałe rolki podające.

Poza rolkami bocznymi są jeszcze 2 rolki prowadzące o wymiarach 756x868 mm (górna rolka) i 335x940 mm (dolna rolka). Boczne rolki są mniejsze, mają po 334x810 mm.

Górna rolka podająca podnosi się o 180° co ułatwia konserwację noży. Maszyna może być napędzana z WOM lub z silnika (seria C 1175 E) o mocy 520 KM lub 680 KM. Wydajność rębaka to do 200 m³/h.

Bęben rębaka o szerokości 95 cm wyposażony jest w sześć noży oraz jeden przeciwnóż, co pozwala produkować zrębki różnej wielkości. W ciągu minuty bęben wykonuje 650 obrotów.

Rolą bębna jest nie tylko rozdrabnianie materiału, ale także wyrzucanie zrębek na zewnątrz. To jego ruch obrotowy kieruje rozdrobniony materiał do dyszy wyrzutowej.

Dysza wyrzutu jest hydraulicznie regulowana. Na czas transportu można ją opuścić. Maksymalna wysokość dyszy to 4,5 m, obraca się o 360°. Dodatkowo posiada zintegrowany nadmuch pozwalający na załadunek zrębków do kontenera.

 

(...)
 

 

Zdaniem dilera

Tomasz Chodkiewicz, Kompania Leśna, polski dystrybutor rębaków marki Europe

 

Firma Europe Forestry, stanowiąca część grupy Europe Industries, specjalizuje się w produkcji rębaków z własnym napędem. Rębak C 1175 to największy model produkowany obecnie przez tę firmę. Głównymi zaletami tej maszyny są duża wydajność i prostota konstrukcji, zapewniająca łatwość diagnostyki i serwisu.

Warto też zwrócić uwagę, iż rębaki Europe oferują wiele niestandardowych, rzadko spotykanych u innych producentów rozwiązań konstrukcyjnych. Przykładem może być wykorzystanie masy wirującej bębna do wyrzutu zrębków dyszą wyrzutową. Nie zastosowano żadnej dmuchawy czy ślimaka, dzięki czemu nie ma urządzeń „zabierających” moc silnika, jak również redukuje się liczbę możliwych do uszkodzenia elementów.

Wyróżnikiem są również pionowe rolki podawcze, bardzo dobrze sprawdzające się w przypadku trudnego, szerokiego lub bardzo rozgałęzionego materiału.

Rębak C 1175 jest doskonały do pracy z trudnym materiałem, a dzięki unikatowym rozwiązaniom konstrukcyjnym stanowi ciekawą alternatywę dla znanych marek.

 

 

 

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 08:33 30-11-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama