Dodaj do ulubionych

Tarcza antykryzysowa na czas pandemii

Po procedowaniu, prowadzonym w ekspresowym tempie przez parlament, pierwszego kwietnia prezydent podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Z kolei 9 kwietnia sejm przyjął tarczę antykryzysową 2.0, będącą uzupełnieniem wcześniej przyjętych przepisów.


Celem programu jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie kryzysu.

Tarcza antykryzysowa zawiera trzy główne komponenty o wartości ponad 300 mld zł, dotyczące wsparcia firm i ochrony miejsc pracy.


Pierwszy, to środki z budżetu państwa np. zwolnienia ze składek na ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń na postojowym lub przy obniżonym wymiarze pracy, czy wydatki inwestycyjne.
Tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec-maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby, skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Ponadto zakłada świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach; ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk, czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).
Rozwiązania przyjęte w ustawach umożliwiają również odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19, korzystniejsze zasady rozliczania straty.


Drugi instrument to gwarancje kredytowe, czy dopłaty Banku Gospodarstwa Krajowego, które mają pomóc w finansowaniu kredytowym w sektorze bankowym o wartości od 50 do 100 mld zł. Tutaj ważne są także ubezpieczenia obrotu KUKE. Dostępność płynności w bankach wspiera NBP, a KNF wydał pakiet impulsów nadzorczych, które umożliwiają instytucjom finansowym np. udzielanie nowych kredytów lub wakacje kredytowe.

Trzecim działaniem jest bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców, głównie na dofinansowanie miejsc pracy, przez Polski Fundusz Rozwoju na kwotę 100 mld zł. Cała tarcza to skoordynowane działanie rządu, NBP, UOKiK, KNF, ZUS i instytucji w ramach grupy PFR.
Zakłada się, że te dofinansowania będzie można łączyć. Finalnie zależy to od warunków zgody Komisji Europejskiej.
Jak zapewnia premier wszystkie działania mają na celu zapobieganie zamykaniu firm tak, żeby nie ubywało miejsc pracy. Zdaniem Morawieckiego, przedsiębiorcy, pracownicy i państwo muszą solidarnie tworzyć odpowiednie zabezpieczenia – na tyle elastyczne, by odpowiadać na problemy, z którymi firmy się mierzą.
Dodano 15:39 24-04-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama