Dodaj do ulubionych

Wiosenna brzoza

Brzoza jest drzewem wiosny, szczęścia  i kobiet – zwłaszcza młodych dziewcząt. Jest ona uważana za najżyczliwsze drzewo ludziom na świecie.

Moc brzozy może spowodować płodność, wiąże się z czystością i siłami witalnymi. Jest to najbardziej rozpoznawalne drzewo z uwagi na charakterystyczną korowinę. Już samo przytulanie się do białego pnia brzozy łagodzi stany depresji i pomaga pozbyć się lęków.

Terapia z brzozą
Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie ludziom, którzy nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym którzy szukają inspiracji twórczych. Jak pisał nasz noblista w dziedzinie literatury Władysław Reymont „… jest ona przyodziana w bielusieńkie gzło i cała owinięta zielonymi rozplecionymi warkoczami, a tak czysta i drżąca, kij ta panna do pierwszej komunii stojąca …”. 

Gałązki brzozowe dokładano do palm wielkanocnych i smagano się nimi w lany poniedziałek, co zapewniało zdrowie i urodzaj na cały rok. Obecnie stroi się nimi domy w Zielone Świątki i przystraja ołtarze w Boże Ciało. Gałązki wykorzystywane w świątecznych ceremoniałach i poświęcone zapewniają urodę i chronią domostwo przed złem, dlatego przechowuje się je przez cały rok.

Brzozę uznaje się za matkę lasu, która leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Pięknie o brzozie pisał Władysław Broniewski – poeta początku XIX wieku – który doceniał jej piękno i świadectwo nie zawsze szczęśliwych losów narodu.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 13:45 28-04-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama