Dodaj do ulubionych

Sveaskog pomaga szwedzkim przedsiębiorcom leśnym

Sveaskog – szwedzki odpowiednik Lasów Państwowych wprowadził pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców leśnych i ograniczył pracę swoich maszyn.

Jak relacjonuje ze Szwecji Tadeusz Ciura – współpracujący z GAZETĄ LEŚNĄ leśnik polskiego pochodzenia – wprowadzony pakiet kryzysowy polega na wypłatach odszkodowań przez Sveaskog. Dotyczy to firm pracujących przy pozyskaniu drewna, jego zrywce i wywozie oraz zrębkowaniu, w sytuacji gdy przestoje w ich pracy wywołane zostały skutkami pandemii koronawirusa.


W komunikacie prasowym firma nie podaje, jak wysokie będą te odszkodowania. Będzie je można uzyskać co najmniej do 18 czerwca br., albo w razie potrzeby dłużej.

Sveaskog zatrzymał także prace części swoich maszyn leśnych, chcąc dać zatrudnienie współpracującym firmom leśnym.

- Cel jest czysto ekonomiczny. Mamy nadzieję, że rynek powróci wkrótce do sytuacji sprzed pandemii i wtedy chcemy mieć silne firmy leśne, współpracujące z nami, tak aby produkcja mogła szybko z powrotem wzrosnąć - mówi Mattias Forsberg, szef regionu Syd (Sveaskog ma trzy regiony operacyjne, Nord, Mitt i Syd).

Szwedzkie lasy państwowe Sveaskog przeprowadzają co roku trzebieże i zręby na powierzchni około 40.000 ha i te maszynowe prace wykonywane są częściowo przez własnych pracowników oraz własny sprzęt, a częściowo przez współpracujące firmy leśne.

Tadeusz Ciura
Źródło: FB: Om skogen och miljön i Polen. O lesie i środowisku w Szwecji.
Dodano 10:19 25-05-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama