Dodaj do ulubionych

Przydatna podkrzesywarka

Podkrzesywarki, nazywane "pilarkami na wysięgniku" lub "pilarkami teleskopowymi" pozwalają na wykonywanie wielu prac łatwiej, a także szybciej i oszczędniej.

Podkrzesywarka różni się od klasycznej pilarki jednym istotnym szczegółem: posiada długi wysięgnik, powalający na przycinanie gałęzi znajdujących się wysoko nad ziemią, bez konieczności wchodzenia na drzewa.

Co więcej, urządzenie to sprawdza się również w szeregu popularnych zabiegów przeprowadzanych w młodszych i starszych drzewostanach: czyszczeniu wczesnym i późnym, podkrzesywaniu dorodnych drzew, przycinaniu podszytów czy formowaniu koron.
Podobnie jak w przypadku większości sprzętów do pracy w lesie, również bardzo dużo podkrzesywarek znajdziemy w ofertach producentów.Na szelkach
Niezależnie od tego, czy mówimy o podkrzesywarkach, czy wykaszarkach (również czasem stosowanych do czyszczeń, jeśli zamiast głowicy żyłkowej zaintalować piłę tarczową), budowa urządzenia jest dość podobna. Silnik jest tu połączony z sztywno mocowanym wysięgnikiem, w którym znajduje się wał napędowy zakończony przekładnią kątową, do której następnie przymocowane jest narzędzie tnące. Różnice między tymi dwoma urządzeniami, a także rozmaitymi modelami podkrzesywarek zaczynają się w ustawieniu uchwytów.


To jest bardzo istotne dla ergonomii pracy i warto "przymierzyć" dany model przed zakupem by sprawdzić, czy operowanie urządzeniem podczas całego dnia pracy będzie wygodne. Równie istotny jest sposób montażu podkrzesywarki na szelkach i sama budowa szelek – zasadniczo wyróżnia się szelkę pojedynczą lub zespoloną. Jest to na tyle ważny element wysięgnikowej pilarki, że stanowi niekiedy nawet 20 proc. ogólnej ceny zakupu.


Istotnym parametrem podkrzesywarki jest oczywiście długość wysięgnika, na końcu którego znajduje się piła. Większość modeli posiada możliwość regulacji jego długości, więc podana wartość to zazwyczaj przedział możliwych ustawień. Równie ważna jest masa urządzenia oraz poziom generowanych drgań.


Bardzo istotna jest również pojemność silnika oraz jego moc. Największym "wzięciem" cieszą się urządzenia profesjonalne wpisujące się w "średni" rozmiar, które przy stosunkowo dużej mocy cieszą użytkownika w miarę niskim zużyciem paliwa.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 
Dodano 14:11 24-06-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama